13 Şubat 2017 Pazartesi

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

jinekomasti ameliyatı sonrası


Günümüzde pek çok erkeğin çeşitli sebeplerden dolayı yaşadığı kadınsı meme büyümesi durumu, artık her rahatsızlık için olduğu gibi bir çözüm yoluna kavuşmuştur. Jinekomasti ameliyatı olarak bilinen bu çözüm her noktası ile önem taşırken, aynı zamanda ameliyat sonrası dönem de merak edilir. Peki, jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat Sonrası Dönem


Uygulanacak olan tekniğe bağlı olarak 1 ila 2 saat arasında değişen ameliyat süresi, tüm işlemlerin bitirilmesi ile sonlanır. Ameliyat öncesinde genel anestezi uygulanmış ise hastanın ameliyat sonrası kendisini odasında bulması ve burada uyanması normaldir. Herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmayan bu yöntemde uyku sersemliği hissedilebilir. Bu durum ise genel anestezinin bir sonucudur. Ancak aradan geçen birkaç saatin ardından hasta tamamen kendine gelecektir.
Son dönemlerde kullanılan anestezi ilaçları sayesinde artık bulantı ya da kusma belirtileri de kalmamıştır. Hatta jinekomasti ameliyatı olan hastaların kendilerini iyi hissetmeleri halinde ayağa kalkıp dolaşma şansları bile bulunur.
Ameliyatın ardından geçen birkaç saatin sonrasında sıvı gıdalar ile beslenme sürdürülürken, doktor tavsiyesinden de çıkmamak gerekir.
Hasta ameliyat sonrasında göğüslerinde kalan bandajları fark edebilir. Doktorun yapacağı kontrolün ardından eğer uygun bulunursa hasta aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu da edilebilir.
Her jinekomasti ameliyatı genel anestezi ile yapılmak zorunda değildir. Kimi ameliyatlarda lokal anestezi de kullanılabilir. Lokal anestezi çok küçük meme büyüklükleri ve dayanıklı hastalar için uygun olabilir ki çok az hasta grubuna uygundur. İşte bu tarz operasyonlar sonrasında ise hasta 1 ya da 2 saat sonrasında bile evine gönderilebilir.

Hastane Sonrası Yaşam


Jinekomasti ameliyatı sonrasında taburcu olmak zaten kolay iken, ameliyat sonrası dönem de çok çabuk ve rahat geçmektedir. Çünkü yatalak hastalar gibi bir zorluk ya da buna benzer sıkıntılar görülmez. Bunun yerine daha serbest bir dinlenme süreci geçirilebilir.
Çok sıkıntılı ağrılar olmadığı gibi vücudu yormayan işler de yapılabilir. Eğer zaman zaman ağrılar yükselirse doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak antibiyotik kullanımı önemlidir ve belirtilen dozajda, belirtilen süre kadar bu antibiyotikler kullanılır.
Evde geçirilen üçüncü günde banyo da yapılabilir. Hatta her gün yapılan banyo vücut için de yararlı olacaktır. Çünkü vücudun temiz tutulması ile mikropların uzak olması ve enfeksiyon riskinin düşürülmesi gibi sonuçlar elde edilmeye çalışılır.
Ameliyat sonrası belirlenen tarihte ki bu genelde 1 haftadır, hasta ile doktor tekrar görüşürler. Kontroller bu esnada yapılır.
Ameliyat sonrasında bazı morluklar da oluşabilirken, aslında bunların son derece doğal ve olması gerektiği şekilde meydana geldiği anlaşılmalıdır. Buradan hareketle de hem doğru teşhis koymak, hem de bu teşhise göre doğru müdahalelerde bulunmak son derece önemli ve ciddi bir konuyu meydana getirmektedir.

Sonuç olarak; jinekomasti rahatsızlığı kolay bir ameliyatla tedavi edilebilir. Siz de memelerinizin büyüklüğünden şikayet ediyor ve hatta mayo bile giyemiyorsanız tek tedavisi cerrahi olan bu rahatsızlık için muayene olabilirsiniz.

7 Şubat 2017 Salı

Estetik uygulamalara yaklaşımım

estetik cerrahiye yaklaşımım


Her işte olduğu gibi bizim işimizde de zaman geçtikçe tecrübe artmakta. Yapılan işlemlerin ileri dönem sonuçlarını değerlendirme imkanı da artıyor. Uzun süreli olumlu etkiler bizi memnun ederken yetersiz olduğunu düşündüğünüz işlemleri de daha geliştirme amaçlı destekleme imkanımız artıyor. Anlıyacağız işimiz statik değil. Ancak özellikle malzeme gerektiren estetik işlemlerin uygulanmasında malzeme tutarı bazen istediğimizi gerçekleştirmemize engel olabiliyor. Ne yazık ki estetik işlemde kullanılan malzemelerin  yüzde 99'u yurt dışında üretiliyor. En çok Amerika, İsveç, Almanya ve Fransa  kökenli ürünler uzun yıllardır piyasada olduğundan daha güvenli oluyor. Zaten şahsen bir ürün en azından 2 ile 3 yıl piyasada kullanılmadan pek kullanmak taraftarı değilimdir.

Uzun süreli botoks ve dolgu uygulamalarında genel kanım kombine tedavilerin sonuçlarının daha kalıcı olduğu lehinde. Bu işlemlerin, yüzde yapılan göz kapağı estetiği, burun estetiği, kulak estetiği gibi işlemler ile kombinasyonu ise gençlerde yüzdeki oransal problemleri çözmekte oldukça iyi sonuç verir. Mesela kemerli burun, ince dudak, geride alt çenenin yarattığı profildeki görsel sıkıntı burun estetiği, üst dudak ve alt çeneye dolgu ile ortadan kalkar. Başka bir örnek de üst çene geride, yanaklar belirsiz, alt çene olduğundan büyük görünen hastalarda yanak ve üst dudağa dolgu, burun estetiği ile alt çenenin önde görünümü kamufle edilebilir. Bu işlemlerin kombinasyonu işlemlerin etkinlik süresini ve dozunu arttırır. Sosyal hayata yansıması ise kendine güvenen bireylerdir.

Yaşa göre estetik kombinasyonlar


35 yaş üzeri bireylerde ise yapılan kombine uygulamalar abartısız orantılı bir gençleşme yaratır. Bunda en önemli unsur, bu işe azar azar erken başlamaktır. Bu durumda yapılan işlemler hiç kimsenin gözüne batmadan kişide sürekli iyilik hali yaratır. 40 yaş üzeri orta yüzdeki çökmeler göz altı ve ağız kenarında yoğunlaşır. Bu bölgelere yapılacak dolgular az miktarlarda birbirlerinin etkinliklerini arttırır. Göz çevresi botoks ile göz altı ışık dolgu mükemmel sonuç yaratır. 45 yaşa doğru ise üst ve veya alt göz kapağı estetiği ameliyatının kombinasyonu yüzdeki yorgunluk belirtilerini tamamen siler. 50 yaş üzerinde ise ince hatları olan hastalarda yağ enjeksiyonu ve kaş kaldırma göz kapağı estetiğine eklenen dudak dolgusu gibi uygulamalar çok olumlu etkiler yaratır. Üstelik kişinin kendi doğal yapısı bozulmadan.

Estetik cerrahi 


Estetik cerrahi ameliyatlarında genel yaklaşımım ise öncelikle kişiyi var olan durumundan daha kötüye götürmeyecek tedbirleri almaktır. Hatta yapacağımız ameliyat kişiyi olduğundan daha güzel ve fonksiyonel hale getirmeyecekse o ameliyatı yapmamaktır. Çünkü özellikle estetik ameliyatlarda kişilerin önceliği görsel olarak daha iyi görünme isteği. Mutlu olmak için, zorunlu olmayan bir ameliyata karar veriyorlar. Sonucu en uygun şekilde öngörmeye çalışarak, hastaya izah etmek ve ittifak halinde ameliyat yapmak önemli. Bunu hastaya iyi açıklamak gerekiyor. Yoksa sonuç hayal kırıklığı olabiliyor.

Sonuç olarak; her işte olduğu gibi bizim meslekte de tecrübe hem işi doğru yapmak hem de hasta memnuniyetini sağlayabilmek için çok önemli. Sizinle aynı görüşte olan bir estetik cerrahla yola çıkmanızı tavsiye ediyorum.