1 Mart 2017 Çarşamba

Genital bölgede ne nedir ?

genital bölgede ne nedir


Estetik sektörü sürekli gelişiyor. Yeni yeni yöntemler, yeni yeni cihazlar ve yeni yeni ameliyatlar gündeme geliyor. Son dönemlerde genital estetik başlığı ile gruplayabileceğimiz, kadın genital bölgesinin estetik operasyonları çok revaçta. Birbirinden duyan, bir yerlerde okuyan herkes kendini incelemeye, var olan sorununun çözümü olduğunun farkına varmaya başlıyor. Fakat bizim toplumda genital bölge tabu olduğu için, o bölgede ne nedir, benim sorunumun adı ve tedavisi nasıl olur sorularına tam açıklık getiremiyor. Bu yüzden bu yazımda kadın genital bölgesi hakkında biraz bilgi vereceğim.

Vulva ve vagina


Kadın genital bölgesini iç ve dış olmak üzere ikiye ayırmak mümkün. İç bölgeye vajina yani döl yolu denir ve uterusun alt kısmıyla sonlanır. Cinsel ilişki buradan olur. Girişinde kızlık zarı, son kısmında ise bebeğin döllenmesi ve büyümesi için yaratılmış olan rahim (uterus) vardır. Vajina dışardan bakmakla görünmez, özel tıbbi aletlerle muayene edilebilir.
Dış bölge ise vulva adıyla anılır. İç dudaklar, dış dudaklar, idrar çıkış deliği, klitoris ve mons pubis denen bölümlere ayrılır. Dışardan bakınca çoğunlukla sadece dış dudaklar ve mons pubis denen kıllı, üst bölge görünür. Diğer yapıları görmek için dış dudakları aralamak gerekir.

Genital estetik türleri


İç genital organlardan uterusa herhangi bir estetik işlem yapılmaz. Vajinaya ise daraltma operasyonu uygulanabilir. Özellikle çok sayıda normal doğum yapan hanımların vajinaları genişleyerek, cinsel ilişki esnasında bir takım sorunlara sebep olabilir. İlişkiden zevk almama, ses gelmesi gibi sıkıntılar yaşanır. Tedavisi vajina daraltma ameliyatıdır. Bu konuyla ilgili detayları diğer makalelerimde anlattım.

Dış genital organlardan ise idrar çıkışına ve klitorise estetik bir işlem yapılmaz. Bunlarda sorun olursa üroloji veya kadın doğum uzmanları tarafından tedavi edilirler.

İç dudaklar sarkık ise labioplasti ameliyatı ile kısaltılır. Normalde iç dudakların dışarıdan görünmemesi gerekir. Bazen dış dudakların küçük olması veya iç dudakların büyüyerek sarkması sonucu labium minus dediğimiz iç dudaklar dışardan görünür hale gelir. Görsel olarak rahatsız ettiği gibi mukoza yapısında olduğu için iç çamaşıra sürtünerek tahriş olabilir, enfeksiyon kapabilir. Lokal anestezi ile büyük olan iç dudak kanatları kısaltılarak sorun düzeltilir.

Dış dudaklar küçük ise dolgunlaştırılır. Bazen iç dudakların görünme sorunu bundan kaynaklanır. Dış dudak dolgunlaştırma işlemini genelde kişinin kendi yağıyla yağ enjeksiyonu yaparak ya da dolgu malzemesi kullanarak düzeltiriz. Böylece görsel olarak düzelme olduğu gibi, iç dudaklar da görünmez hale gelir.

Mons pubis dediğimiz üstteki kıllı bölge çok dolgun ise liposuction ile fazla yağlar alınabilir. Karında sarkma varsa, mons pubis de aşağı doğru düşer. Bunu düzeltmek için karın germe yapılırken mons pubis de yukarı asılabilir.

Genel olarak genital bölgede yapılan estetik girişimleri anlatmaya çalıştım. Daha detaylı bilgi için www.defneerkara.com internet siteme başvurabilirsiniz. Benimle ilgili bilgi almak için bir google kutusuna Dr. Defne Erkara yazarak tüm verilere ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder