13 Şubat 2017 Pazartesi

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

jinekomasti ameliyatı sonrası


Günümüzde pek çok erkeğin çeşitli sebeplerden dolayı yaşadığı kadınsı meme büyümesi durumu, artık her rahatsızlık için olduğu gibi bir çözüm yoluna kavuşmuştur. Jinekomasti ameliyatı olarak bilinen bu çözüm her noktası ile önem taşırken, aynı zamanda ameliyat sonrası dönem de merak edilir. Peki, jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat Sonrası Dönem


Uygulanacak olan tekniğe bağlı olarak 1 ila 2 saat arasında değişen ameliyat süresi, tüm işlemlerin bitirilmesi ile sonlanır. Ameliyat öncesinde genel anestezi uygulanmış ise hastanın ameliyat sonrası kendisini odasında bulması ve burada uyanması normaldir. Herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmayan bu yöntemde uyku sersemliği hissedilebilir. Bu durum ise genel anestezinin bir sonucudur. Ancak aradan geçen birkaç saatin ardından hasta tamamen kendine gelecektir.
Son dönemlerde kullanılan anestezi ilaçları sayesinde artık bulantı ya da kusma belirtileri de kalmamıştır. Hatta jinekomasti ameliyatı olan hastaların kendilerini iyi hissetmeleri halinde ayağa kalkıp dolaşma şansları bile bulunur.
Ameliyatın ardından geçen birkaç saatin sonrasında sıvı gıdalar ile beslenme sürdürülürken, doktor tavsiyesinden de çıkmamak gerekir.
Hasta ameliyat sonrasında göğüslerinde kalan bandajları fark edebilir. Doktorun yapacağı kontrolün ardından eğer uygun bulunursa hasta aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu da edilebilir.
Her jinekomasti ameliyatı genel anestezi ile yapılmak zorunda değildir. Kimi ameliyatlarda lokal anestezi de kullanılabilir. Lokal anestezi çok küçük meme büyüklükleri ve dayanıklı hastalar için uygun olabilir ki çok az hasta grubuna uygundur. İşte bu tarz operasyonlar sonrasında ise hasta 1 ya da 2 saat sonrasında bile evine gönderilebilir.

Hastane Sonrası Yaşam


Jinekomasti ameliyatı sonrasında taburcu olmak zaten kolay iken, ameliyat sonrası dönem de çok çabuk ve rahat geçmektedir. Çünkü yatalak hastalar gibi bir zorluk ya da buna benzer sıkıntılar görülmez. Bunun yerine daha serbest bir dinlenme süreci geçirilebilir.
Çok sıkıntılı ağrılar olmadığı gibi vücudu yormayan işler de yapılabilir. Eğer zaman zaman ağrılar yükselirse doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak antibiyotik kullanımı önemlidir ve belirtilen dozajda, belirtilen süre kadar bu antibiyotikler kullanılır.
Evde geçirilen üçüncü günde banyo da yapılabilir. Hatta her gün yapılan banyo vücut için de yararlı olacaktır. Çünkü vücudun temiz tutulması ile mikropların uzak olması ve enfeksiyon riskinin düşürülmesi gibi sonuçlar elde edilmeye çalışılır.
Ameliyat sonrası belirlenen tarihte ki bu genelde 1 haftadır, hasta ile doktor tekrar görüşürler. Kontroller bu esnada yapılır.
Ameliyat sonrasında bazı morluklar da oluşabilirken, aslında bunların son derece doğal ve olması gerektiği şekilde meydana geldiği anlaşılmalıdır. Buradan hareketle de hem doğru teşhis koymak, hem de bu teşhise göre doğru müdahalelerde bulunmak son derece önemli ve ciddi bir konuyu meydana getirmektedir.

Sonuç olarak; jinekomasti rahatsızlığı kolay bir ameliyatla tedavi edilebilir. Siz de memelerinizin büyüklüğünden şikayet ediyor ve hatta mayo bile giyemiyorsanız tek tedavisi cerrahi olan bu rahatsızlık için muayene olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder