7 Şubat 2017 Salı

Estetik uygulamalara yaklaşımım

estetik cerrahiye yaklaşımım


Her işte olduğu gibi bizim işimizde de zaman geçtikçe tecrübe artmakta. Yapılan işlemlerin ileri dönem sonuçlarını değerlendirme imkanı da artıyor. Uzun süreli olumlu etkiler bizi memnun ederken yetersiz olduğunu düşündüğünüz işlemleri de daha geliştirme amaçlı destekleme imkanımız artıyor. Anlıyacağız işimiz statik değil. Ancak özellikle malzeme gerektiren estetik işlemlerin uygulanmasında malzeme tutarı bazen istediğimizi gerçekleştirmemize engel olabiliyor. Ne yazık ki estetik işlemde kullanılan malzemelerin  yüzde 99'u yurt dışında üretiliyor. En çok Amerika, İsveç, Almanya ve Fransa  kökenli ürünler uzun yıllardır piyasada olduğundan daha güvenli oluyor. Zaten şahsen bir ürün en azından 2 ile 3 yıl piyasada kullanılmadan pek kullanmak taraftarı değilimdir.

Uzun süreli botoks ve dolgu uygulamalarında genel kanım kombine tedavilerin sonuçlarının daha kalıcı olduğu lehinde. Bu işlemlerin, yüzde yapılan göz kapağı estetiği, burun estetiği, kulak estetiği gibi işlemler ile kombinasyonu ise gençlerde yüzdeki oransal problemleri çözmekte oldukça iyi sonuç verir. Mesela kemerli burun, ince dudak, geride alt çenenin yarattığı profildeki görsel sıkıntı burun estetiği, üst dudak ve alt çeneye dolgu ile ortadan kalkar. Başka bir örnek de üst çene geride, yanaklar belirsiz, alt çene olduğundan büyük görünen hastalarda yanak ve üst dudağa dolgu, burun estetiği ile alt çenenin önde görünümü kamufle edilebilir. Bu işlemlerin kombinasyonu işlemlerin etkinlik süresini ve dozunu arttırır. Sosyal hayata yansıması ise kendine güvenen bireylerdir.

Yaşa göre estetik kombinasyonlar


35 yaş üzeri bireylerde ise yapılan kombine uygulamalar abartısız orantılı bir gençleşme yaratır. Bunda en önemli unsur, bu işe azar azar erken başlamaktır. Bu durumda yapılan işlemler hiç kimsenin gözüne batmadan kişide sürekli iyilik hali yaratır. 40 yaş üzeri orta yüzdeki çökmeler göz altı ve ağız kenarında yoğunlaşır. Bu bölgelere yapılacak dolgular az miktarlarda birbirlerinin etkinliklerini arttırır. Göz çevresi botoks ile göz altı ışık dolgu mükemmel sonuç yaratır. 45 yaşa doğru ise üst ve veya alt göz kapağı estetiği ameliyatının kombinasyonu yüzdeki yorgunluk belirtilerini tamamen siler. 50 yaş üzerinde ise ince hatları olan hastalarda yağ enjeksiyonu ve kaş kaldırma göz kapağı estetiğine eklenen dudak dolgusu gibi uygulamalar çok olumlu etkiler yaratır. Üstelik kişinin kendi doğal yapısı bozulmadan.

Estetik cerrahi 


Estetik cerrahi ameliyatlarında genel yaklaşımım ise öncelikle kişiyi var olan durumundan daha kötüye götürmeyecek tedbirleri almaktır. Hatta yapacağımız ameliyat kişiyi olduğundan daha güzel ve fonksiyonel hale getirmeyecekse o ameliyatı yapmamaktır. Çünkü özellikle estetik ameliyatlarda kişilerin önceliği görsel olarak daha iyi görünme isteği. Mutlu olmak için, zorunlu olmayan bir ameliyata karar veriyorlar. Sonucu en uygun şekilde öngörmeye çalışarak, hastaya izah etmek ve ittifak halinde ameliyat yapmak önemli. Bunu hastaya iyi açıklamak gerekiyor. Yoksa sonuç hayal kırıklığı olabiliyor.

Sonuç olarak; her işte olduğu gibi bizim meslekte de tecrübe hem işi doğru yapmak hem de hasta memnuniyetini sağlayabilmek için çok önemli. Sizinle aynı görüşte olan bir estetik cerrahla yola çıkmanızı tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder