24 Ocak 2017 Salı

Kalın derili burunlar

kalın derili burunlarda burun estetiği


Burun ameliyatı ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat. Ülkemizde bu konuda talep çok. Her sosyal sınıftan insan bilhassa da gençler bu ameliyatı yaptırmak amacıyla başvuruda bulunuyorlar. Burun estetiği ülkemizde plastik cerrahi uzmanları ve kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılıyor. Başvurduğunuz her hastanede bu ameliyatı yapan birilerini bulabilirsiniz. Talep çok olunca yapan da çok oluyor demek ki.

Bütün bu anlattıklarımın yanında burun estetiği hem en mutlu eden hem de en mutsuz eden estetik ameliyat. Bu ameliyatı olup çevresi çok değişen ve mutlu olup bunu bütün hayatına yansıtabilen bir çok insan var. Bu sonuçlar bizleri de çok mutlu ediyor tabiki. Bu sonuca bazı burunlarda erişmek oldukça kolay. Yüzün diğer yapıları oldukça orantılı, deri ince ve burun uzun değilse başarılı bir burun estetiğinin iyi olmama şansı düşüktür. Bu durum bizleri de bazen aldatır. Bu tip burunlardan çok diğerlerini kabul edilebilir hale getirmek bizi mutlu etmeli aslında. Ne kadar çok burun ameliyatı yapsanız da bir başkasında farklı bir problem ile karşılaşmamız her zaman olasıdır. Laf aramızda sektörde burun ameliyatı için herkesi kabul etmeyen bir çok hekim var. Aslında bu pek de yanlış bir durum değil. Ama başarı, her burnu yapabilmektedir kanımca.

Burun ameliyatını ikinci kez olan sayısı da az değil. Bunun çok çeşitli nedenleri var. Bazen doktor, bazen hasta kaynaklı olabiliyor bu nedenler. Hatta bir aralar zor burunlar ile ilgili bir yazı yazdım. Bu yazı yüzünden beni hala arayıp olduğu ameliyatı değerlendirmemi isteyen çok hasta var.

Birden fazla burun estetiği talebi neden oluyor ?


  1. İlk ameliyat sırasında problem yaşanmış olabilir.
  2. Ameliyat sonrasında erken dönemde travma oluşmuş olabilir.
  3. Burun her aynaya baktığımızda gördüğümüz bir yapı, onu devamlı elimizde olmadan inceliyor olabiliriz. Ya da malum çevremizin yorumları bitmek bilmiyor olabilir.
  4. Üzgünüm bunu söylemek zorundayım, kendini beğenmemezlik hastalığına sahip bir çok insan var. Bu, burundaki problemler düzeltilirse de devam eden ruhsal bir durum. 

Burunlar içinde en problemli olanları da kalın derili olanları. Ameliyat sonrası iyileşmesi daha çok zaman alan ve şişlikleri inene dek insanı çok meşgul eden bu burunlar. Oysa herkesin tahmin etmesi kolay olmalı, bir sivilcenin bile izinin iyileşmesi zaman almaktadır. Ama sabırsızız, hemen sonuç göreceğiz. Ayşe'nin ki Fatma'nın ki hemen belli oldu. Ama Ayşe başka, sen başka, Fatma başka.

Kalın derili burunları 4 sınıfta toplayabiliriz.


  1. Deri altı dokusu kalın burunlar
  2. Derisi kalın, kıkırdakları normal kalınlıkta burunlar
  3. Derisi kalın, kıkırdakları ince burunlar
  4. Derisi kalın ve yüze göre uzun burunlar

1. Deri altı dokusu kalın burunlar

Bu tip burunlarda, kıkırdak kalınlığı çok ince değilse, bu yağlı dokunun uzaklaştırılmasıyla buruna istenilen şekil verilebilir. İnce derili burunlara benzer iyileşme süreci görünür. Kısa süre de nihai şekil belli olur.

2. Derisi kalın, kıkırdakları normal kalınlıkta burunlar

Derinin kalın olması iyileşme süresinin uzamasına ve altta kıkırdak kemik yapıda yapılan onarımların dışarıya aynı ölçüde yansımamasına yol açan bir durumdur. Eğer kıkırdaklar kalınsa bu sıkıntı bir ölçüde aşılabilir. Bu tip burunların kıkırdak yapısını küçültmekten çok belirginleştirmek gerekir. Böylece oluşan şekil deriyi yeterli kadar gererek dışarıdan da görülebilir. İyileşme süresi uzundur. Masajların düzenli tatbiki gerekir.

3. Derisi kalın, kıkırdakları ince burunlar

Bu tip burunlara en şanssız burunlar diyebiliriz. Genellikle bu kişilerde ancak kaburga kıkırdağı gibi dışarıdan konulacak kıkırdaklar ile daha iyi şekil elde edilebilir. Bu da ilk kez burun ameliyatı yaptıracak bir kişinin tercihi olmuyor tabiki. Bu durumda belki hiç ameliyat olmamak daha uygun olur.

4. Derisi kalın ve yüze göre uzun burunlar

Büyük burun, yüzü küçük, zayıf kişileri çok rahatsız eden bir durumdur. Derisi ince olan kişilerde burnu kısaltmaya yönelik girişimler, çoğunlukla aşırı orantısız bir burun olmadığı sürece olumlu sonuç verirken, deri kalın ise bu derinin küçülmesi pek de mümkün olmaz. Deriyi, açık burun estetiği yaptığımızda, burun delikleri seviyesinden kısaltmamız mümkündür. O da belli ölçüde oluyor. Bu nedenle burun şeklini onarmaya yönelik işlemlere ağırlık verip burun uzunluğunu biraz da kabul etmek gerekiyor. Çünkü bu uzunluk çok azaltılırsa bu sefer de deri top şeklinde toplanıyor. Bu da burnu olduğundan daha da büyük gösteriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder