6 Ocak 2017 Cuma

Botoks Nedir ?

botoks nedir


İnsanlar için sağlık ve estetik son derece önemli yaşamsal parametrelerdir. Daha güzel bir görüntü vermek, sağlıklı bir duruş sergilemek istenir. Hem daha iyi bir ömür için, hem de kişinin hayattan zevk alması için bu konular öne çıkarken, yaşın ilerlemesi ya da farklı sebepler ile beraber vücudun da bu yönde bazı tepkiler verdiği görülebilir. Özellikle de kırışıklıklar ve yer yer çöküntüler insanları kötü ve daha yaşlı gösterebilir. İşte bu noktada da bir takım çözüm yöntemleri geliştirilebilir. Botoks da bu çözüm yöntemlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Botoks, bir çeşit toksindir. Bu toksin botulinum toksini olarak da bilinir ve bir clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Bu toksin uygulaması ile medikal ve kozmetik alanlarda insanlar için fayda sağlanır. En çok da kırışıklık ve çizgilerden kurtulma anlamında bu uygulamalardan istifade edilir.

Botoks ile Çizgilerden Kurtulun

Yüz bölgesinde fazlası ile görülebilen ve yaşın artması ile daha da belirginleşen çizgi ve kırışıklıklar botoks uygulaması ile giderilir. Ameliyata gerek kalmadan bu tür faydalar rahatlıkla sağlanır. Söz konusu yöntem oldukça da kolaydır ve bu denli kolay bir yöntem sayesinde kişiler oldukça genç görünür.

Mimik ve jestler yıllar boyunca kullanılır ve ilgili kaslar da kasılıp gevşerler. Bu noktada çeşitli alışkanlıklar ve genetik faktörler de etki gösterir ve en nihayetinde çizgi ve kırışıklıklar yıllar içinde daha da belirgin bir hal alır. Özellikle de alın bölgesi, kaş araları, gözlerin kenar kısımları ve ağzın çevresinde derin çizgiler daha çok belirginleşir. Hem estetik anlamda kötü bir görüntü veren bu çizgiler, hem de kişinin duygu ve düşüncelerinin farklı yansıtılmasına (örneğin kızgın değilken bile sinirli görünmesine) neden olur. Tüm bunların çözümü ise botokstur.

En Sık Uygulanan Bölgeler

Botoksun işe yaradığını fark etmek en çok alın bölgesinde, kaş aralarında ve göz kenarı kırışıklıkları (ki bunlara kaz ayağı diyoruz), üzerinde mümkün olur. Öte yandan gülme çizgileri ve boyun ile çene kırışıklıklarını da tedavi etmede botoksun etkisi büyüktür. Kimi zaman botoks uygulamalarında estetik dolgu malzemeleri ile kombin yapma durumu da görülebilir.

Başlıca Botoks Türleri


  • Alın Botoksu: Alındaki ve yüzdeki kırışıklıkları gidermek için gerçekleştirilir. Kaş ve göz kapaklarının durumu da bu uygulama öncesi dikkate alınır ve buna göre bir planlama yapılır. Kaş arası botoksu ile alın botoksu genel olarak birlikte uygulanır.
  • Kaş Arası Botoksu: Kişinin sert bir mizaca sahipmiş gibi görünmesinin önüne geçen, doğrudan çehreyi değiştiren bu uygulama ile genç bir yüz görünümü de sağlanır.
  • Göz çevresi botoksu: dudak botoksu, çene botoksu gibi yine bölgesel olan uygulamalar da sıklıkla uygulanırken tüm çizgi ve kırışıklıkların giderilerek daha genç ve daha dinamik bir yüz hattının oluşturulması bu şekilde sağlanır.
  • Terleme botoksu: aşırı terlemesi olan kişilerin el, ayak ve koltuk altı bölgesine uygulanan botoks türüdür. Genelde yaza girmeden, bahar aylarında yapılır. Bütün yaz kişi rahat eder.
Bu bahsettiklerimiz estetik amaçlı uygulanan botoks türleridir. Tıbbi amaçlı kullanımı da bir hayli yaygındır. Bazı paralitik kas rahatsızlıklarının çözümünde ve özellikle migren tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder