26 Ağustos 2016 Cuma

Liposuction

liposuction

Liposuction Nedir?


Liposuction, Türkçe manası ile yağ aldırma anlamına gelir. Estetik cerrahi dendiği zaman akla en çok gelen gelen terimler arasında yer alıyor. Hatta Amerika'da gerçekleştirilmiş olan son araştırma; bu operasyonun, kadın erkek fark etmeksizin, estetik cerrahi girişimlerin temeli olduğunu gösteriyor. Hazır gıdanın, aynı zamanda da hareketsiz yaşam ve yoğun stresin etkin bir şekilde yaşamımızı etkilemiş olduğu bugünlerde, fazla kilolar da aynı şekilde başımızın derde girmesine neden oluyor. Özelliklede 1980'li senelerden itibaren sağlıklı beslenme ve egzersizi bir türlü yaşam stili haline getiremeyenler ve yoğun bir estetik kaygısı taşıyanlar için liposuction önemli bir çıkış yolu haline geldi. Ancak almış olduğu tüm kiloları yağlarını aldırarak giderebileceği yanılgısına düşenler; amaçlarına ulaşamadıkları gibi, uygun endikasyon ile gerçekleştirildiğinde gerçekten harika bir işlem olan bu yöntemin adını kötüye çıkarmış durumda.

Liposuction uygulamasının temel amacı; sahip olduğu boya göre normal bir kiloya sahip olan bir yetişkin bireylerde, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ birikimlerini vücuttan uzaklaştırmak, ve erkeklerde oluşum gösteren ve jinekomasti olarak adlandırılan göğüs büyümesinin tedavini sağlamaktır. Operasyonun bir diğer amacı ise boyun germe, karın germe ve meme küçültme operasyonlarında bölgenin daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır.

Liposuction Nasıl Yapılır?


Liposuction ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ayrıca, operasyon öncesinde, liposuction hangi bölgeye yapılacaksa oraya lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastadan alınacak yağ birikintilerinin yer aldığı bölgelere kendisinin göreceği şekilde işaretlemeler, adından da lokal anestezi yapılır. Ardından, işlemin yapılacağı bölgeye yağların parçalanması ve ağrıların minimum düzeye inmesi için için adrenalin ve anestezik formül içeren, özel olarak hazırlanmış bir karışım  enjekte edilir. Sonrasında emici aletin geçmesini sağlamak için açılan 3-5 mm'lik kesilerden metal kanül olarak adlandırılan aletler yardımıyla girilir. İşlem sırasında uygulanan negatif basınç ile yağlar dışarı doğru emilir ve dikişler estetik olacak şekilde dikilir.

Operasyon bitiminden yaklaşık olarak 6 saat sonra hastada hafif şiddette ağrılar ve küçük morluklar söz konusu olabilir. Bu durumda basit ağrı kesiciler, ağrıları çözüm sağlayabilmektedir. Oluşan morluklar da yaklaşık olarak 1 ay içerisinde tamamiyle yok olmaktadır. Operasyondan sonraki ikinci veya üçüncü gün ise yapılan bandajlar açılarak hasta korse giymesi önerilir. Bu korsenin 1 ay kadar kullanılması gerekmektedir.
Operasyondan sonra, oluşan ödem ve şişlikler yaklaşık 6 ayda tamamiyle kaybolur. Yine operasyon sonrası bir ay kadar hasta ağır egzersizler yapmamalı, güneşten korunmaya çalışmalıdır.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?


Daha önce de belirttiğimiz gibi liposuctionun temel amacı sporla veya uygulanan özel diyetler ile verilemeyen  yağların vücuttan atılmasını sağlamaktır. Bu operasyon için en için uygun bölgeler ise kalça, bel, karın bölgeleridir. Bu bölgelerdeki yağları atmak için en etkili yöntem liposuctiondur.
Çok fazla kiloya sahip olan bayanların liposuction uygulaması ile hoş bir estetik görünüm elde etmesi mümkün değildir. Çünkü bu işlemi faydasını tam anlamıyla görmek için gergin bir deri yapısına sahip olmak şarttır. Aksi durumda yağlar alındıktan sonra bölgede sarkık bir görüntü söz konusu olacaktır.


Bir önceki makalemiz " kepçe kulak ameliyatı " hakkında.

18 Ağustos 2016 Perşembe

Kepçe Kulak Ameliyatı

kulak estetiği

Dış görünüş insan hayatı için fazlası ile önemli ve dikkate değer bir kavramdır. İnsanlar birbirleri ile ilişki kurarlarken mutlaka ki dış görünüşlere ve tarza dikkat ederler. Vücudun görünen yerlerinde oluşan ya da doğuştan gelen bir takım sıkıntıların meydana getirdiği psikolojik durumlar da bu çerçevede değerlendirildiği için estetik operasyon ve müdahaleler fazlası ile öne çıkmaktadır. Kulakların durumu ve pozisyonu da bu şekilde değerlendirilebilir. Özellikle de kepçe denilen şekilde kulak tipi var ise insanlar bu görüntüden rahatsız olabilirler ve kulak şekillerini daha da iyileştirmek isteyebilirler. Kepçe kulak sorununu aşmak için de kulak estetiği ameliyatları yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatına Dair Önemli Noktalar


İlk olarak kepçe kulağın ne olduğu net olarak tanımlanmalıdır. Kişiye karşı yönünden bakıldığında kulakların normal kabul edilen durumdan biraz daha ya da fazlası ile dışarıya doğru olması, kepçe kulak olarak adlandırılır. Bu görüntü bozukluğu da kepçe kulak ameliyatı ile giderilebilir.
Her ne kadar ameliyat yaşı olarak 18 düşünülse de aslında tıbbi anlamda böyle bir zorunluluktan söz edilmesi doğru değil. Yani çocuklar için de kulak düzeltme ameliyatı yapılabilmektedir. Kulak organı gelişimini hızlı tamamladığı için erken yaşta asıl alacağı şekli de belli etmektedir. Örnek olarak 3 yaşındaki bir çocuğun kulak gelişimin %85’i tamamlanmış olurken, 10 yaşındaki bir çocuk için de bu gelişim oranı %93’leri bulmaktadır. Eğer kulak kepçeliği varsa bu yaşlarda da tespit edilebilir ve gerekli kulak estetiği (tıklayın: http://www.defneerkara.com/yuz-estetigi/kulak-ameliyati.html ) operasyonları bu çağlarda da yapılabilir.

Kulak Estetiği


Kulak kepçesi kıkırdak dokudan oluşur ve bu kıkırdağa istenilen şekli vermek için de bir takım ameliyatlar yapılabilir. Kulak estetiği ameliyatı sırasında kulağın arka kısmından ufak bir kesi açılır ve söz konusu kesi aracılığı ile istenilen hamleler yapılabilir. Kıkırdağa verilen son şekil istenen düzeyde ise şeklin bozulmaması adına güçlü ve estetik dikişler atılarak operasyon tamamlanır. Ancak ne olursa olsun kulak kepçesi düzeltme ameliyatlarında tecrübe çok önemlidir. Çünkü kulak kepçeleri kolay kolay düzelmezler ve hatta yalnızca dikiş yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda bile uygun şekilde yaklaşılmaz ise kıkırdak yırtığı riski ve kulağın eski hale dönme ihtimali vardır.

Ameliyat Sonrası Dönem


Kulak estetiği olan hastalar ameliyatın ardından yüksek yastıklar kullanmalıdırlar ve aynı zamanda da sırt üstü yatış pozisyonu tercih edilmelidir. Aynı zamanda ilk haftalar ağır yük taşınmaması önerilir. Zorlanma, spor faaliyetleri de ilk 2 hafta gerçekleşmemelidir.
Müdahalenin ardından kulakların 2 ila 3 gün kadar bandajı çıkarılmaz, daha sonra açılır. Halen erimeyen dikişler var ise 1 hafta içinde kalan dikişler de alınır.
Gece uyurken kulak kepçesinin bükülmemesi ya da kıvrılmaması gerekir. Bu nedenle de sporcu bandı geceleri takılabilir.
Muhtemel komplikasyonlar arasında ise kulak derisinin morarması ve bu alanda kan dolaşımının bozulması yer alır. Bu tür durumlarda mutlaka doktora danışmak gerekir.

Bir önceki makalemiz " labioplasti ameliyatı " hakkında.

5 Ağustos 2016 Cuma

Labioplasti Ameliyatı

labioplasti ameliyatı

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, kadınlarda genital bölge üzerinde uygulanmakta olan ve cerrahi temellere dayanan estetik bir ameliyat yöntemidir. Uygulanmakta olan bu ameliyat ile vajinadaki iç dudakların küçültülmesi söz konusudur.

Labioplasti Ameliyatı Yapılma Nedenleri

Doğuştan veya daha sonra meydana gelmiş olan estetik bozuklukların uygun seviyede düzeltilmesi amacı ile labioplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatın yapılma nedenlerini daha geniş bir anlamda sıralayacak olursak;

  • Labium minor olarak adlandırılan iç dudakların normalden büyük olması ya da işlevini yitirmiş olması

  • Bikini gibi giysiler giyildiğinde, dışarıdan bakıldığında dudakların belli olması

  • Dudakların estetik görünümünü yitirmiş olması

  • Gevşeme sonucu kötü bir görünüme sahip olması

  • Labia majora olarak da adlandırılan dış dudaklardan sarkması
 gibi sorunların tedavisini sağlamak amacı ile labioplasti operasyonu uygulanmaktadır.

Özetleyecek olursak labioplasti ameliyatı, kişide var olan estetik kaygıları gidermek, hastanın kendine olan güvenini kazanmasını sağlamak ve meydana gelebilecek olan enfeksiyon gibi sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmak için yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Küçük dudak ameliyatı, labium minörler üzerinde yapılmakta olan bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat öncesinde hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır. Ardından bölgede kesiler açılır ve böylece operasyon sürecine başlanır. Süreçte, hastaya gerekli müdahale ve düzenlemeler uygulanır. Son olarak başlangıçta açılmış olan kesiler dikilir ve ameliyat tamamlanır.
Ameliyat esnasında atılan dikişlerin, süreç sonunda alınması gerekmemektedir. Özel bir ip kullanılarak atılmış olan bu dikişler, ameliyat sonrası kendiliğinden erimektedir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti, genel anestezi uygulaması için bir risk durumu bulunmayan tüm bayanlara uygulanabilen bir ameliyattır. Bir diğer anlamda gebe, emziren ya da ilaç tedavisi alan kadınlara uygulanamamaktadır.

Ameliyat Sonrası Hastanın Durumu

Labioplasti ameliyatı sonrası, hasta kendine gelir gelmez hemen taburcu edilebilir. Hekimin tavsiyede bulunabileceği ağrı kesici ve antibiyotikler mutlaka kullanılmalıdır. Ameliyattan sonraki ilk 1-2 haftalık süreçte hijyen açısından iç çamaşırların temiz olması oldukça önemlidir. Ilk günden itibaren hasta duşa girebilir, ama küvet ve hamam, sauna yasaktır. Tüm bunların haricinde ameliyat sonrası ilk yirmi gün boyunca spor ve  uzun süreli yürüyüşler yapılmamalı, cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 


Labioplasti fiyatları, problemin önem derecesine göre farklılık arz ettiğinden dolayı kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Genel veya lokal anestezi yapılmasına göre değişkenlik gösterir. Kesin fiyat bilgisini ancak muayene sonrası doktorunuz verecektir.

Bir önceki makalemiz " yağ enjeksiyonu nedir " sorusuna cevap arayanlar için.