28 Temmuz 2016 Perşembe

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

yüze yağ enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu 

Plastik cerrahide yağ enjeksiyonu gerçekten de büyük önem taşımaktadır. Dolgu yada yağ enjeksiyonu olarak kullanılan madde kozmetik cerrahide çok geniş çaplı bir yere sahiptir. Bu yüzden giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Yağ maddesine bakıldığında en iyi tolere edilebilen dolgu maddesidir. Bu kadar iyi tolere edilebildiğinde göre de çok geniş bir uygulama alanına sahip olmaktadır. En fazla el ve yüzlerde yaşa bağlı olarak oluşan deformasyonları gidermek için kullanılmaktadır. Yağ gerekli olan bölgeye enjekte edildikten sonra yaşamanı sürdürmekte ve dolgu olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle şayet yağ ölürse dolgu görevi de biter ki bu yüzden alınan yağlar ve kullanılan alet, teknik bu nedenle önem taşır.

Yağ enjeksiyonu için birden fazla teknik bulunmaktadır. Ancak işlem esnasında yağ hücrelerine en az zarar verecek teknik seçilmelidir. Son zamanlarda geliştirilen cihazlarla, yağ hücreleri havayla temas etmeden alınıp enjekte edilebilmektedir.  Genel olarak yüz kısmına uygulanmaktadır. Yaşa bağlı olarak yüz bölgesinde sarkmalar ve yağlarda azalmalar meydana gelir. Yapılan yüze yağ enjeksiyonu sayesinde kayıp edilen yağ yerine konulmaktadır. Böylece daha genç bir görüntü elde edilmiş olur. Sadece yaşa bağlı değil bazen genç bireylerde yüzün kemik dokusu yada yumuşak dokusundan kaynaklı zayıflıklar olabilir ve kişiler bundan rahatsızlık duyabilirler. Protez kullanmak yerine yağ enjeksiyonu yapılarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Enjekte Edilecek Yağ Nereden Alınır?

Özellikle doku hacimlerinde azalmalar olan yerlere yağ enjeksiyonu uygulandığı zaman hem uzun ömürlü hem de, güvenilir bir sonuç alınmaktadır. Dolgu malzemesi olarak kullanılan yağ sıklıkla vücudun başka bir bölgesinden temin edilir. Özel işlemden geçtikten sonra gerekli alanlara enjeksiyonu yapılmaktadır. Kullanılacak yağ sıklıkla kişinin karın, yada en uygun olan bel bölgesinden alınmaktadır. Bu işlem özel vakumlu kanüller ile yapılmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak operasyon öncesine bakarsak bir hafta önceden aspirin gibi ilaçların alımları durdurulmaktadır. Ancak devamlı olarak kullanılan bir ilaç varsa bunu doktorunuza danışmanız gerekir. Hangi bölgeye işlem yapılacaksa fotoğrafı çekilir.
İşlemin uygulanacağı bölgeye göre lokal anestezi veya büyük bir bölge ise damar yolu ile kişi uyutularak işlem gerçekleşmektedir. Çok uzun bir işlem olmamakla birlikte yarım saat ile bir saat arasında tamamlanmaktadır.

Operasyon Sonrasında İyileşme

Hasta için oldukça konforlu bir yöntem olan yağ enjeksiyonu geçiren kişilerin hastanede kalmalarına gerek yoktur. İşlemin uygulandığı gün hastaneden tabucu olabilirler. Günlük işlerine ise yapılan işleme göre sıklıkla bir gün sonra dönebilmektedirler. İşlemden sonra özellikle dudak bölgelerinde şişliklerin olması doğal karşılanır. Yağ uygulanan bölgelerde bu tip ödem oluşması çok uzun sürmez ve genelde birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kalkarak estetik görünüşü son hali ile karşımıza gelir. Sürekli olarak spor yapan kişiler bir hafta bu aktivitelerine ara vermeleri uygun olur. Ortalama iki hafta sonra estetik görünüm tamamen oturur. Yağ enjeksiyonu işleminde herhangi bir dikişe ihtiyaç duyulmaz.

Bir önceki makalemiz " burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır " hakkında.

19 Temmuz 2016 Salı

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik açıdan her anlamda önem taşıyan burun güzelliği ve estetiği, çeşitli şekillerde gerçekleştirilen operasyonlar ile istenilen forma getirilebilir. Bu anlamda burun estetiği ameliyatının ne olduğu ve nasıl yapıldığı da merak edilir. İster doğuştan gelen bozukluklar, ister kaza ya da darp gibi sonradan ortaya çıkan sıkıntılar bu tarz ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Üstelik yalnızca görsel açıdan öne çıkan ihtiyaçlar bazında değil, nefes alıp vermekte zorlanılması halinde de bu tarz ameliyatlar yapılabilir. Cerrahlar kendilerine gelen hastaların yüz hatlarına yakışacak şekilde estetik dokunuşlarda bulunurlar.

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Cerrahlar burun estetiği ameliyatlarını iki farklı türde yapabilirler. Daha doğrusu bu iki farklı tür, aslında iki farklı yaklaşım olarak adlandırılır. Bunlar ise açık yaklaşım ve kapalı yaklaşımdır.
Her ne kadar iki farklı türden gerçekleştirilen ameliyatlar başarıya ulaşsa da, popüler olarak açık yaklaşım daha çok öne çıkar. Ameliyatın başarısında ise cerrahın tecrübesi, yeteneği ve bilgi birikimi fazlası ile önem taşır.

Ameliyat Nasıl Gerçekleşir?

Burun estetiği ameliyatında genel anestezi uygulanır. Eğer ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmaz ise yaklaşık olarak 2 saat içinde operasyon tamamlanmış olur. Ameliyat esnasında herhangi bir sıkıntı ya da komplikasyon olmaması adına bir takım tetkikler de uygulanır. Daha sonrasında ise Rinoplasti tekniğine başvurulur. Açık ya da kapalı yaklaşım tercih edilebilir.

Açık Rinoplasti

Bu işlem sırasında burnun uç bölgesi ile iç kısımda kesiler açılmaktadır. Söz konusu kesiler aracılığı ile kıkırdaklar düzeltilebilir ya da hastanın görmek istediği şekil kolayca oluşturulabilir. Söz konusu kesi türü ile şunlar da yapılabilir;

 • Burnun uç kısmındaki kıkırdak doku deformasyonları düzeltilebilir.
 • Burnun üst kısmındaki kıkırdak doku deformasyonları ya da şekil bozuklukları giderilebilir.
 • Burundan alınan kıkırdakların gerekli hallerde yeniden buruna eklenerek şekil verilmesi sağlanabilir.
 • Burun kemiği törpülenebilir ve istenilen ölçüye getirilebilir.
 • Kemiklerin birleştirilmesi ile burun daraltması sağlanabilir.
 • Nefes alma ile ilgili yaşanan sıkıntıların sonlandırılması için buna neden olan unsurlar yok edilir.
 • Burnun orta kısmındaki eğrilikler konka hipertrofisi ya da septum deviasyonu (burun eti) iyileştirilir.


Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Muhtemel Komplikasyonlar

Elbette ki tüm ameliyat, operasyon ya da benzer uygulamada genel başarı cerrahın yeteneği ve tecrübesi ile doğrudan ilgilidir. Yani cerrahın yetenekli ve becerili olması başarı ihtimalini artırır.
Fakat ne kadar iyi bir cerrah ile çalışılırsa çalışılsın mutlaka belli bir risk vardır. Örnek olarak şu durumlar yaşanabilir;

 • Enfeksiyon oluşabilir.
 • Burun kanayabilir.
 • Anesteziye bağlı riskler görülebilir.
 • Burun sırtında damarlanmalar oluşabilir.

Burun estetiği ameliyatının ardından herhangi bir iz kalmaz. Daha çok bu durum sorulduğu için hastalar da en çok bunu merak ederler. Büyük bir sıkıntı sezilmişse zaten kapalı yaklaşımla da iz riski sıfıra indirilir.

Bir önceki makalemiz " göğüs büyütme nasıl yapılır " başlığını taşıyor.

13 Temmuz 2016 Çarşamba

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınların vücutlarına verdikleri önem son derece ortada iken, bir de kadınlık ile ilgili önemli bir nokta olan göğüs şekli konusu da dikkat çekmektedir. Kadınlar göğüsleri büyük ve hacimli olsun isteyebilirler. Şekil olarak olsun, farklı sebeplerle olsun göğüs büyütmek isteği her kadında olabilir. Bu noktada ise uzman doktorlara danışmak en mantıklı yoldur. Göğüs büyütme ameliyatı ise her kadın tarafından merak edilir ve gerekli hallerde de uygulanabilir. Peki, göğüs büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?
Göğüs büyütme ameliyatları ve uygulamaları farklı yöntemler dâhilinde hayat bulabilir. O yöntemlerin en çok öne çıkanları ise şunlardır;

Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Büyütme

Silikon meme protezine gerek kalmadan, meme dokunun veya göğüs kasının altına yağ enjekte edilerek yapılan bu yöntem ile göğüs büyütme işlemlerinde başarı elde edilebilir. Üstelik yöntem esnasında gerekli olan yağ doku hastanın kendisinden alınır. Fakat bu yağ dokunun göğüste kalıcı olmamasından ve yeterli büyüklük sağlamamasından dolayı bu yöntem sık uygulanan bir yöntem değildir.


Doğal Görünüm Veren Silikon Kullanımı

Ameliyat sırasında uygun ebatlarda silikon kullanılarak göğüs büyütme operasyonu gerçekleştirilebilir. Hastanın boyuna, cüssesine uygun bir şekilde seçilen ve yerleştirilen silikonlar bu sayede doğal bir görüntü verir. Böylelikle hasta da hayatına farklı bir duygu ya da rahatsız edici bir düşünce içine girmeden devam eder.

Koltuk Altından Meme Büyütülmesi

Bu yöntem esnasında koltuk altından 2 ila 3 cm kadarlık bir kesi açılır ve buradan da silikon jel içerek implant yerleştirilir. Böylelikle söz konusu kesinin olduğu yerden meme altına kadar silikonun ilerletilmesi sağlanır. Akabinde ise uygun meme kasının alt veya üst taraflarına bu jel yerleştirilir. Bazen de dual plan dediğimiz yarı kas altı yarı meme altı bölüme protez konur. Bu ameliyatın koltuk altından yapılmasının esprisi ise meme altlarında hiçbir iz bırakılmak istenmemesidir. Ama bu defa koltuk altında iz kalır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

Genel anestezi kullanılarak yapılan göğüs büyütme ameliyatları, yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat arasında sürebilir. Eğer hastanın sağlığı yerinde ise ameliyat olunan gün aynı zamanda hasta taburcu da edilebilir. Ameliyattan 3 saat sonra beslenmeye başlanabilirken, ayağa kalkıp yürümek de mümkündür. Ameliyattan sonraki 3. günün ardından hasta banyo da yapabilir. Yorucu işler haricinde yine 3 gün sonrasında hasta çalışmaya da başlayabilir. Olası ağrı ya da enfeksiyonlar nedeni ile ameliyat sonrasında ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılabilir.
Hasta ameliyatın ardından geçen 2 hafta sonrasında tempolu yürüyüşler yapabilir ancak diğer sporlar için en az 6 haftaya ihtiyaç vardır. Kontrol zamanları her ne kadar doktor tarafından belirlense de genel olarak ameliyattan sonraki 15. gün, 6. ay ve ameliyatın yıl dönümünde kontroller yapılabilir.

Bir önceki makalemiz: " vajinoplasti " hakkında.