30 Haziran 2016 Perşembe

"Primum Non Nocere" (Önce zarar verme)

Mevlana'ya sormuşlar:

“Bu kadar yazarsın, bu kadar okursun, ne bilirsin ?”

Mevlana cevaplamış:“ Haddimi bilirim.”
Bu benim en sevdiğim sözlerdendir. Sık sık konuşmalarımda bu sözü kullanırım. Aslına bakarsanız bu erdemi algılayıp sahip olmaktan da çok ama çok mutluyum. Şimdi bunu çocuklarıma ve ulaşabildiğim insanlara aktarmaya çalışıyorum. Haddini ve kendini bilen her daim mutlu olur. Hastalarıma yaklaşımımda da bu benim en önemli ilkem. İkinci ilkem ise Hipokrat'ın sözü "Primum Non Nocere" yani “ Önce zarar vermemek”. Zaten haddini bilen önce zarar vermez. Bir işlemi yarar sağlayacak ise yapar. Estetikte yarar- zarar dengesi kişilere göre değişken tabi ki. Burada hasta doktor ilişkisi devreye giriyor. Anlayabildiğim ve kendimi anlatabildiğim hastalarla yola çıkmak, sonuçta iki taraflı bir memnuniyet sağlıyor.

Meslekte başarının ve tatminin baş şartı bence yukarıdaki iki ilke de ve mesleği sevmekte saklı. Mesleğimi çok seviyorum. Aldığım sonuçlar, beni belki de hastalarımdan daha çok mutlu ediyor. İşim zor, meşakkatli. Ama aldığım eğitimin ve edindiğim tecrübenin yeterli oranda olduğuna inanıyorum. Hastalarımdan aldığım olumlu tepkiler de benim işime olan tutkumu kamçılıyor. İyi ki plastik cerrahım iyi ki insanlara yardım etmeyi seçtim diyorum.

21 Haziran 2016 Salı

Vajinoplasti

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina ve vajen girişinin normal görünümünü kayıp etmiş olması nedeninden dolayı eski haline geri getirmek amaçlı yapılan cerrahi operasyona vajinoplasti ameliyatı denir. Biraz daha yakından incelersek vajina daraltma ameliyatı olduğunu görmekteyiz. Toplumda döl yatağı olarak bilinen kadınlarda cinsel ilişkinin meydana geldiği yere ise vajina adı verilir. Burada bazı nedenlerden dolayı sarkmalar, hasar görmesinden kaynaklanan olumsuz durumları giderebilmek için kadınlar estetik operasyonlara başvurmaktadırlar. Operasyon soncunda vajinanın yapısında uzalma yada kısalma olmaz ve uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.

Vajinoplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Kadınların hayatları boyunca, ilerleyen yaş ve doğum sonrasında bazı yapısal değişimler ile vajinada genişlemeler ortaya çıkar. Örneğin aşırı sayıda doğum yapan kadınlar, doğum esnasında epiyoztomi kesisinin uygun dikilmemesi, normal doğumda bebeğin iri olması gibi nedenlerden dolayı vajina genişleyebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da kadınlar cinsel hayatlarında bazı sorunlar yaşamaktadır. Ancak bazı kadınlar tedavi olmak için doktora başvururken bazıları ise utandıkları için yada bunu önemsemedikleri için tedavi arayışına girmemektedir. Özellikle normal doğum esnasında vajinada sarkmalar olabilir. Ancak bunu vajinoplasti ameliyatı ile tedavi etmek mümkündür.

Vajinoplasti Ameliyatının Yapılma Aşaması

Başarılı ve sağlıklı bir cinsel ilişki için vajinanın ilk üçte birlik kısmı gereken darlıkta olmalıdır. Operasyon esnasında vajinanın bu bölümü daraltılır. Operasyon sırasında yapılan bir uygulamadan kaynaklı vajinada kısalma yada uzama gibi problemler çıkmamaktadır. Ayrıca bu vajinoplasti işlemi geçiren bir kadın normal doğum yapmazsa vajina tekrar genişlemez.  Şayet bebek sahibi olmak isterlerse, kadınlara vajinanın tekrar genişlememesi adına sezaryen doğum tavsiye edilir. Operasyondan sonra normal doğum yapılırsa bir daha vajinoplasti operasyonuna ihtiyaç duyulabilir. Bunun nedeni ise normal doğum esnasında vajina aynı durumları yaşayacak ve sarkık bir hal alması muhtemel olacaktır.
Ameliyatta kullanılan dikişler kendi kendine eriyen özelliğe sahip dikişlerdir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında belli olmaması için vajinanın içine dikişler atılmaktadır. Endişe edilmesine gerek yoktur çünkü herhangi bir sıkıntı olmaz.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası


  • Operasyonun ardından verilen ilaçlar zamanında ve düzenli alınmalı.
  • 30 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalı.
  • Yine 30 gün havuz yada denize girilmemeli.
  • Küvet içinde banyo yapılmamalı ve 3 günün ardından ayakta duş alınmalı.
  • Vajinoplasti ameliyatı bölgesine ılık su ile önden arka kısma doğru temizlenmeli. Ayrıca sürekli kuru tutulmasına özen gösterilmeli ve hijyenine dikkat edilmelidir.


Bir önceki makalemiz " jinekomasti ameliyatı nedir " erkekte meme büyümesi hakkında bilgi vermektedir.

16 Haziran 2016 Perşembe

sevdaninzillisi : Cilt Lekeleri ve Obagi Krem

sevdaninzillisi : Cilt Lekeleri ve Obagi Krem: Sn.Op. Dr. Defne Erkara birebir deneyimiyle, Cilt Lekeleri ve Obagi Krem etkileri Ne güzeldi 16 - 17 yaşları. Denize giderdik, güneşte bo...

14 Haziran 2016 Salı

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

jinekomasti ameliyatı
Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi sorunudur. Çağımızda özellikle hızlı beslenme sonucunda obezite oluşmakta ve bu nedenle erkeklerde anormal boyutta meme büyümesi gerçekleşmektedir. Oluşan sorunu gidermek için jinekomasti ameliyatı ( http://www.defneerkara.com/meme-estetigi/jinekomasti.html ) uygulanmaktadır. Operasyon öncesinde hastanın titiz bir fiziksel muayeneye girmesi gerekir. Memede nasıl bir anormallik olduğu ve sorunun kaynağı belirlenmeli buna göre tedavi planı çizilmelidir. Örneğin sadece yağ dokusunda fazlalık olanlar olabilirken hem yağ hem de meme dokularında fazlalık söz konusu olabilmektedir. Bütün değerlendirmeler yapıldıktan sonra operasyon planı yapılmalıdır.
Operasyona girmeden önce gereken hormon ve kan testleri yapılması gereklidir. Gelen test sonuçları değerlendirilerek daha sağlam yol haritası çıkartılır.

Jinekomasti Ameliyatı Uygulama Aşaması


Ameliyat hastaya genel anestezi verilerek gerçekleşebildiği gibi lokal anestezi ve sedasyon ile de yapılabilmektedir. Sıklıkla genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Ameliyathane ortamında yapılması gereken operasyondur. İşlemin sonlanması yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat arasında gerçekleşir. Yapılan operasyon bazı tekniklerin kombine edilmesi ile gerçekleşir. Jinekomasti ameliyatı kolay yapılan bir işlem olmaktadır. Meme başının kahverengi alanının alt bölgesinden kesi atılır ve oldukça başarılı bir estetik ameliyatıdır. İşlemden sonra 3-4 hafta boyunca korse kullanılması gerekir. 2 gün geçtikten sonra hasta duş alabilir. Fakat ameliyat bölgesini dış etkenlerden yani baskılardan korumak gerekir. Hasta ameliyat olduğu gün taburcu olarak evine gidebilir. En geç işlemin ertesi günü taburcu edilir. İşlemin ardından hasta ağrı hisseder ama çok az seviyede olur. Zaten verilen ağrı kesiciler sayesinde yaşanan ağrılar baskılanarak kontrol altına kolayca alınır. Sonuçta bir kesi yapılmıştır ve ağrı, sızı gibi şikayetlerin oluşması doğaldır.
Masa başında çalışan hastalar için jinekomasti ameliyatından 3 gün sonrasında tekrar çalışma yaşantılarına dönebilirler. Ancak spor ve egzersiz yapmak için 2 hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. İşlemden 30 gün sonra artık ameliyattan herhangi bir eser kalmayacaktır, istenilen her şey ameliyat öncesindeki gibi yapılabilir. Tabi bu süre kişisel olarak değişkenlik gösterebilir. Operasyonun başarı ile sonlanma ihtimali oldukça yüksek olup maliyeti de çok fazla değildir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 


Jinekomasti ameliyatı fiyatları yapılacak işleme göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden muayene olunmadan çok net bir fiyat çıkartmak mümkün değil. Bana 0 212 2967878 yada 0 533 6921598'den ulaşabilirsiniz.

5 Haziran 2016 Pazar

Güzellik Nedir?

Cumartesi (04.06.2016) Hürriyet gazetesi internet sitesinde bir haber dikkatimi çekti. Güzellik nedir? başlıklı haberde Amy Schumer isimli bir Amerikalı komedyen, Afrodit heykelinin yanına kendisi de aynı şekilde poz vererek yaptığı kolajı İnstagram'da yayınlaması ve bu pozun çok fazla ilgi çekmesi anlatılıyordu. Şu linkten haberin tamamını okuyabilirsiniz:
http://www.hurriyet.com.tr/instagrami-sallayan-pozun-kahramani-bakin-kim-cikti-40113083

Benim yazılarımı takip edenler bu konudaki görüşümü bilirler. Güzellik kavramı algıdan ibarettir. Günümüzde kum saati vücut diye tabir edilen bir güzellik anlayışı hakim. Dolgun kalça ve göğüsler, ince bel, uzun boy güzel kabul ediliyor. Hatta bir ara sıfır beden modası çıkardılar, kürdan gibi kızlar podyum ve sokaklarda arz-ı endam eyledi. Bu modaya uyabilmek için rejim, rejim üstüne bindi. Anoreksiya hastalığı patladı. Çok şükür insan doğasına tamamen aykırı olan bu akım uzun sürmedi.

Bundan yüzyıllar önceki güzellik algısını resimdeki Afroditte görebiliriz. Ki bu Afrodit güzellik tanrıçası olarak adlandırılır. Kalın bacaklar, kıvrımlı bir karın, pek büyük olmayan memeler, sırt ve belde yağlanma. Günümüzde olsa moda alemi bırakın güzellik tanrıçası ilan etmeyi, yüzüne bakmaz Afrodit'in. Amy Schumer'in bu resimde analatmaya çalıştığını çok iyi anlıyor ve destekliyorum. İnsan kendini sevmeli ve beğenmeli. Kimse çirkin değildir.

Diyeceksiniz ki "sen estetik cerrahsın, geçimini kendini beğenmeyerek ameliyat olanlardan sağlıyorsun, niye bu fikri savunuyorsun" Ben kendinden memnun olan kişilerin estetik ameliyat olmasına karşıyım. Bu yüzden başkalarını oran buran güzel değil eleştirenlere de karşıyım. Bir kişi ne sebeple olursa olsun kendini beğenmez hale gelmişse ve bunu kendi içinde çözemiyorsa, estetik ameliyat bunu çözecekse o zaman estetik olmak çok güzel ve yararlı. Yoksa biz kişiyi baştan yaratma gücüne sahip değiliz. Ufak tefek rötuşlarla, vücutta düzenlemeler yapıyoruz.

Hayat çok güzel. Önce hayatı, sonra kendimizi sevmeliyiz bence. Her insanda mutlaka güzel bir yan var, kişi bu yönünü keşfedip onu ortaya çıkarmalıdır. Yoksa hayatı önce kendimize, sonra da başkalarına çekilmez hale getiririz. Sonuç: mutsuzluk. Hepinize bol mutluluk dolu günler.