20 Aralık 2016 Salı

Yüze Yağ Enjeksiyonu

yüze yağ enjeksiyonu

Estetik görüntünün çok önemli olduğu, zaman içinde gelişen teknik ve teknolojiler ile beraber de fazlaca bir uygulama alanının kendini gösterdiği günümüzde, plastik cerrahi çerçevesinde uygulanan yağ enjeksiyonları da fazlası ile rağbet görmektedir. Yaş ilerledikçe deri esnekliği azalır. Bunun yanı sıra deri altı yağ dokusu canlılığını ve kıvamının yanı sıra miktarını kaybeder. Bu durum özellikle yüz bölgesindeki derinin kırışık ve hatta sarkık görünmesine yol açar. Yağ enjeksiyonu ile deriyi bir nevi gererek daha fresh bir görünüm kazandırabiliyoruz.

Gençleşmek İçin Yüze Yağ Enjeksiyonu


Yağ hücrelerinin bir takım işlemlerden geçirilerek saflaştırılması, fibröz dokularından arındırılması ve bu işlemler için bir takım cihazların geliştirlmesi ile yüze yağ enjeksiyonu daha da yaygın şekilde yapılmaktadır. Plastik cerrahi bilim dalı hem estetik amaçlı, hem de onarıcı görevleri olan bu hücrelerin enjeksiyonunu incelemektedir. Bu hücreler yüze enjekte edildiğinde buradaki hücre tipleriyle kaynaşıp yüzü de gençleştirirler. Bu nedenle de genç kalmak isteyenler için yüze yağ enjeksiyonu fazlası popülerdir. Aslında bizim yapmayı amaçladığımız şey daha genç bir görünümden ziyade yaşının iyisi yani bakımlı ve canlı bir görünüm sağlamaktır.

Yaş ilerledikçe yumuşak dokular da azalırlar. Özellikle de orta yüz hatlarında ve gözlerin çevresinde bu azalmayı görmek daha mümkündür. Cilt altı dokusunun zayıflaması ve incelmesi de yine bununla ilgilidir. Yüz hatlarında çizgilerin oluşması, sertliklerin meydana gelmesi gibi durumlarda, bilhassa da orta yaşlarını yaşayan kimselerde yüze yağ enjeksiyonu daha yaygın şekilde uygulanmaktadır.
Sık olarak uygulanan bölgeler mercek altına alındığında ise şakakları, göz çevresinin, göz altlarının, orta yüzün ve burun dudak çizgilerinin öne çıktığı görülebilir. Alt çene kemiği kenarları da bu uygulamaların yapıldığı yerlerdir. Yüzün farklı kısımlarına da yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Nasıl Yapılır, Etkileri Nelerdir?


Yağ enjeksiyonları temel olarak iki etki gösterir. İlk etki dolgu etkisi, diğer ise yenileyici etkidir. Dolgu etkisi ile enjekte edilen bölgenin yeni hücrelere sahip olması ve yüz konturunun da değişmesi sağlanır. Çizgiler bu şekilde doldurulur. Elmacık kemikleri, dudaklar gibi kısımlara en çok bu etki için yağ enjektesi yapılır. İkinci etki olan yenileyici etki ise yağ hücrelerinin su tutarak daha nemli bir cilde sahip olmamızı sağlaması, dolayısı ile tazeleyici etkilerde bulunmasını kapsar. Bu şekilde daha genç bir görünüm elde edilir.

Enjektör ve özel yapım ince kanüller ile vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusu saflaştırılarak enjeksiyona hazır hale getirilir. Yüzdeki gerekli bölgelere bu yağ hücrelerinin enjeksiyonu sağlanır ve işlem tamamlanır.

Bölgesel yağ enjeksiyonları lokal anestezi ile yapılabilir. Bütün yüze yağ enjeksiyonu yapılacaksa hastanın konforu açısından genel anestezi tercih edilmelidir. Her ne kadar uygulama yapılan alana göre değişkenlik gösterse de, uygulama süresi yaklaşık olarak 1 saattir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder