5 Aralık 2016 Pazartesi

Yüz güzelliğini korumak için yapılması gerekenler


Yüzümüz dünyaya açılan penceremiz, iş ve sosyal hayatımızda kartvizitimiz de diyebiliriz. İlk kelimeler ağzımızdan çıkmadan önce insanlar öncelikle yüzümüze bakarak bizi değerlendirirler. Kanımca en değerli vücut parçamızı iyi korumamız hayatta daha başarılı ve mutlu olmamızı sağlayacaktır.
Allah vergisi yüz güzelliği olanlar zaten baştan bir sıfır öndedirler hayatta. Ama yaş ilerledikçe özellikle 30’dan sonra yüzde bir takım olumsuz değişiklikler olur. Hayatın yorgunluğu ayna gibi yansır yüzümüze. Neden her yaşta olduğumuz yaşın en sağlıklı ve mutlu görüneni olmayalım. Teknoloji gelişiyor. Düzenli olarak yapılan ufak estetik dokunuşlar ile daha iyi görünmek mümkün.

Yüzü korumak

Tüm sağlık işlemlerinde olduğu gibi aslında ilk yapılması gereken var olanı korumaktır. Yaş ilerlediği için tamamen koruma mümkün değil ama birde olabilecek, yapılabilecek şeyler var. Bu bir süreç ve herkes için yapılacaklar farklı ama kısaca bahsetmekte yarar var. Öncelikle yüz derisinin nemini, canlılığını ve gerginliğini korumak gerekir. Yüze yaştan sonra en çok zarar veren şey güneş ışınlarıdır. Yaz aylarında çok sıkı, kış aylarında da gerektiği kadar korunmak gerekir. Mümkünse güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak, mümkün değilse çok iyi bir güneş koruyucu kullanmak gerek. Şapka da çok faydalı olur. 
Başka bir olmazsa olmaz kural mutlaka nemlendirici ürünler kullanmak. Cilt yapısına ve değişen mevsimlere göre uygun nemlendirici şart. Makyaj malzemeleri kaliteli markalardan seçilmeli. Çünkü adi malzemeler cilde çok zarar veriyor.
Botoks ve dolgu gibi medikal estetik ürünlerle yüz korumadan bahsedecek olursak: bunlara başlama yaşı yine kişinin yüz ve deri yapısına göre değişir. Yüzde kırışıklıklar oluşmaya başlayınca hemen özellikle botoks ile müdahale etmek gerekir. Çünkü bu kırışıklıklar düzeltilmezse ciltte kırılmalar meydana gelir ki geri dönüşsüzdür. Dolgu ile de oluşan çukurlukları düzelterek derinin nem dengesini de koruyabiliriz. Çünkü dolgular su tutucu maddelerdir.

Yüzü düzeltmek

Kendimiz ve toplumun çoğu tarafından beğenilen hatlara sahip olmak hiç de zor değil. Bazen burundaki şekil bozukluğu bizi olduğumuzdan ciddi ve büyük gösterebilir. Mimiklerimiz bize devamlı ağlıyormuş gibi izlenim verdirebilir. Tüm bunlar ve daha fazlası burun estetiği ile uygun bir bakış açısı gözetilerek düzeltilebilir.
Yüzde yapılan estetik girişimler bir bütündür. Yüzün tümü değerlendirilmeli ve bu yapılırken hastanın beklentileri de dinlenmelidir. Bazı problemler ameliyat dışı işlemler ile düzeltilebilirken bazıları için ameliyat dışı düzeltme yöntemi mümkün olmayabilir. Bunların hepsini değerlendirebilen bir hekim ile yol almak sanırım insana kendini daha güvende hissettirir.
Yüzde ilk baktığımız özellik uyumdur. Kaş, burun, ağız ve çene yüzün en çarpıcı bölgeleridir. Buralardaki problemler yüz çeperine uygun olarak düzeltilirse yapılacak ufak cerrahi dışı işlemler ile kalıcı bir güzellik elde etmek mümkün olur. Yüzde ikinci olarak dikkat çeken ana yapı yüzün örtüsü yani yüz derisidir. Gerideki lekeler, izler, benler ve mat görünüm yüz güzel bile olsa yüzün güzelliğini kamufle eder. Cilde uygulanan PRP, vitamin, peeling gibi yöntemler ile sorunlar aşılabilir. Ana hatlarda yapılan cerrahi değişiklikler kalıcı iken yüz derisi bitki gibidir. Düzenli bakım gerektirir. Bu bakım sizi yormaz, sonuçlarının verdiği keyfe değer. 
Sonuç olarak; burada kısaca bilgi vererek fikir sahibi olmanızı istediğim yüz bakımı için mutlaka uzman görüşü alarak yolunuzu çizmeniz gerekir. Yapılacak bir hata yüzünüzde ömür boyu kalıcı iz bırakabilir. Yüz bakımı multidisipliner bir süreçtir. Estetik cerrah, estetisyen, güzellik uzmanı ve makyaj uzmanı tarafından yürütülmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder