30 Aralık 2016 Cuma

Ameliyat sonrası ağrı

ameliyat sonrası ağrı


Bana hastalarım tarafından en çok sorulan sorulardan biri “ ameliyat sonrası ağrım olacak mı? “ sorusu. Ağrı kişiden kişiye, yapılan işlemin içeriğine, ağrıyı gidermek için yapılan işlemlerin etkiliğine, kişinin ruhsal durumuna göre değişen bir değerdir. Ama takdir edersiniz ki insanın eline bir diken bile batsa ağrıdığına göre ameliyat sonrası hiç ağrın olmayacak söylemi kandırmacadan ibarettir. Biz cerrahlara ve ekip arkadaşlarımız olan anestezi uzmanlarına düşen ise bu süreci olabildiğince az ağrılı geçirmenizi sağlamaktır.

Biz mümkün olan en az ağrı için ne yapıyoruz ?

 1. Ameliyat bölgesini, ameliyat öncesi veya esnasında uzun etkili ağrı kesiciler ile uyuşturuyoruz. Ağrının en yoğun olduğu süre ilk 24 saattir. Bahsettiğim uzun süreli ağrı kesiciler 24 saat etkili olduğu için bu süreyi olabildiğince rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Daha sonrasında zaten olağan dışı bir gelişme olmadıkça günlük ağrı kesicilere cevap vermeyen bir ağrınız olmaz.
 2. Ameliyat sonrası hastane yatış sürecinde ağrı kesici protokolü hazırlıyoruz.
 3. Buz uygulaması yapıyoruz.
 4. Mümkün olduğu kadar hızlı hastayı mobilize ediyoruz. Mobilize olan hasta daha çabuk iyileşir.
 5. Mümkün olduğu kadar hastanın yıkanmasına ve evine dönmesine izin veriyoruz. Yıkanan hasta ve ev yaşantısına dönen hasta günlük hayatına döndüğü için rahatlar çabuk iyileşir.
 6. Taburcu ederken evde kullanılacak ağrı kesici reçete ediyoruz.
 7. Hastaların 24 saat bize ulaşmalarına imkan veriyoruz. Kendini güvende hisseden hasta daha çabuk iyileşir. Ağrısı artmaz, giderek azalır. Korku ağrıyı arttıran bir faktördür.


Mümkün olan en az ağrı için ve çabuk iyileşme için size ne görevler düşüyor ?


 1. Hastanede yatarken size verilen tedavi ve önerilere harfiyen uymalısınız. Çünkü bunların hepsi bilimsel olarak ispatlanmış ve size özel hazırlanmış tedavilerdir.
 2.  Taburcu olduktan sonra verilen ilaçları düzenli kullanmalısınız. Ağrınız olmasa da kullanın. Çünkü bu ilaçlar şişliklerin de çabuk inmesini sağlar.
 3. Ameliyat sonrası ilk hafta buz uygulaması hem ağrıyı azaltır. Hem de iyileşmeyi hızlandırır. Ancak her ameliyatta aynı şekil ve sürede buz uygulaması gerekmez. Detayları doktorunuz size anlatacaktır. Birde buz uygularken aralıksız uzun süreli ve cilde direk uygulamalardan kaçının. Aksi taktirde buz yanıkları meydana gelebilir.
 4. Ameliyat bölgesinin yeteri kadar korunması gerekir. Vücudunuz size uyarı verir bu konuda onu dinleyin. Kendinizi ilk 2 hafta çok yormamaya çalışın. Dinlenme sürenizi biraz daha fazla tutun. 
 5. Herşeyden önemlisi ağrınızın az olması için doktorunuza yeteri kadar güven duyun. Onun dediklerine harfiyen uyun. 


Sonuç olarak; ağrı vücudun en önemli savunma mekanizmalarından birisi. O bölgede yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösteriyor. Biz ameliyat kesisi yaptığımız için o bölgede yolunda gitmeyenin ne olduğunu biliyoruz. Ancak yukarıda bahsettiğim normal gidişat dışında extra bir ağrınız olacak olursa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kanama, enfeksiyon gibi bir istenmeyen durum meydana gelmiş olabilir. Doktorunuz hemen gerekeni yapacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder