15 Kasım 2016 Salı

Burun estetiği sonrası neler yapılmalı ?

Ameliyattan sonra ilk gün:

Ameliyatın hemen sonrası saatlerde buz uygulamasının sık yapılması çok önemlidir. Buzu devamlı tutmamak, birkaç dakikalık aralar vermek ve direk uygulamamak önemli. Bir tülbent veya ince havluya sararak uygulanmalı. Bu oluşabilecek şişlik ve morlukların önlenmesi açısından önem taşır. Burun ucu akıntılarının kirlettiği burun ucu gazlı bezin kirlendikçe değiştirilmesi gerekir. İstirahat önemlidir.

Ameliyattan sonra ilk üç gün:

Buz uygulamasına devam edilmesi ödeme engel olmak açısından çok faydalı olur. Burun ucu açık olduğundan burun uç kısmının ıslak kulak çubuğu ile zorlamadan temizlenmesi oradaki pıhtıların uzaklaşmasını sağlar. Bu da kuruluk hissini azaltır. Burun içindeki oluklu silikon splintler serum fizyolojiğin burun içine fışkırtılması yöntemi ile yıkanırsa nefes almak da mümkün olur. Ancak bunu çoğu kişi yapmıyor. Bu nedenle ben de onları çok zorlamıyorum.

Ameliyattan sonra ilk hafta:

Sıcak, güneşli ortamlardan uzak durulmalı, kasket tarzı şapkalar kullanılmalıdır. Burun ucu temizliği düzenli yapılmalı. Burun darbelerden korunmalıdır. Tansiyonu arttıracak ağır işler ve ağır sporlar yapılmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk doktor kontrolü ameliyattan 1 hafta sonradır. Artık sıkıntıların en önemli kısmı bitti. Burun içi silikon destek ve burun üstü atel bu kontrolden sonra alınır. 1 hafta daha derinin yeni burun şekline adapte olması için bant uygulaması yapılır. Artık rahatça duş yapılabilir ama buruna pek bastırmamakta yarar var.Ameliyattan 15 gün sonra:

Son konulan bantlar da alınır. Burun içinde ve dışında artık hiçbir pansuman yoktur. Burun şekli özellikle yandan bakışta belirgindir. Önden bakışta herhangi bir değerlendirme yapmak için tam 1 ay geçmesini beklemek daha sağlıklı olur. Burun içi de dışı da kalıp gibi serttir. Burun dışına tarif edilen şekilde herhangi bir krem ile tercihen güneş koruyucu krem ile günde 2 kez 2 dakika masaj yapılması uygundur. Bu masaj orta sertlikte basarak burun sırtında aşağıdan yukarı, burun kenarında yukarıdan aşağı olmalıdır. Burun için verilen spreylerin düzenli olarak kullanımına devam edilmelidir.Ameliyattan sonra ilk 1 ay: 

Burnun her türlü darbeden korunması çok önemlidir. Yatakta burun üzerine yatılması bile burunda eğriliğe neden olabilir. Bu nedenle ilk bir ay sırt üstü yatmaya çalışılmalı. Burunda darbe oluşumuna sebebiyet verecek spor ve kalabalık ortam gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. İlk bir ay yürüyüş dışındaki spor aktiviteler tansiyonu arttıracağından iyileşmemiş burun içi dokusunda kanamaya yol açabilir. Bu nedenle bu aktivitelere 1 aydan sonra yavaş yavaş başlamakta fayda vardır.

Ameliyattan sonra ilk 3 ay:

Güneşten korunmaya devam etmeli. Şapka ve güneş koruyucu kremler bunu sağlar. Güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Arada deniz suyu spreyinin kullanımı ve denize girme burun içi dokularda hızlı iyileşme sağlar.

Ameliyattan 6 ay sonra:

Yara iyileşmesinin büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Artık güneş gözlüğü kullanılabilir. Ancak burun hala en son şeklini almamıştır.

Ameliyattan 1 ile 1.5 yıl sonra:

Yara iyileşmesi tamamlanmıştır. Burun içindeki ve dışındaki ödemler geçmiştir. Allerjik burun nezlesi olanlar allejinin fazlalaştığı dönemlerde çeşitli sprey, tablet tarzı medikal tedavilerden fayda görebilirler. Çoğunlukla alt konka dediğimiz burun etlerine estetik cerrahi girişim sırasında da radiofrekans tedavisi uyguluyoruz. Bu tedavinin allerjik burun nezlesi olan kişilerde tekrar edilmesi gerekebilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder