4 Ekim 2016 Salı

Ameliyat Olan Kişilere Düşen Görevler


İşleyen demir ışıldar diye ne güzel demiş atalarımız. Ben de ameliyat yaptıkça aldığım sonuçların başarısını bir adım daha iyiye nasıl ulaştırırım düşüncesiyle her ameliyatımda düşünce gücümü açık tutuyorum. Tıpta iki artı iki dört değil maalesef. Yani iş sadece benim işimi özenli, dikkatli ve aşkla yapmak ile bitmiyor. Sonuçta insanlar ile çalışıyorum. Bu nedenle hastalarıma da bazı görevler düşüyor. Bunlar neler mi ?

1- Ameliyat için uygun zamanlama

Bazı işlemlerin başarılı olması uygun ortam ve doku şartları gereklidir. Bunu bir kaç örnekle açıklayayım. Doğumdan sonra karında olan estetik problemlerinizi doğumdan 1 yıl sonra değerlendirip ondan sonra estetik cerrahi işlem kararı almalısınız. Böylece doğum sonrası karın dokusunun toparlanması tamamlanmış olur. Aynı durum memeler içinde geçerlidir. Emzirme döneminden 6 ay sonra meme son şekline yakın forma kavuşur. Kalan meme volümüne göre ameliyatın doğru planlanması da bu dönemde yapılabilir.

2- Ameliyat öncesi hazırlık

Muayenemiz sırasında sizin tıbbi öz geçmişiniz ve yaşantınız hakkında bazı bilgiler alıyoruz. Bu bilgiler ışığında sizden ameliyat öncesi bazı isteklerimiz olabilir. Birkaç örnekle açıklayayım. Dokunun yer değişiminin yapıldığı yüz germe, meme toplama, meme küçültme gibi ameliyatlarda ameliyattan en az 1 hafta önce sigaranın bırakılması ameliyat sonrası yara iyileşme problemleri oluşmasını azaltır. Tüm ameliyatlar öncesinde kan sulandırıcı ilaçların 1 hafta önceden kesilmesi gereklidir. Genital bölge, kasık, karın bölgesini ilgilendiren ameliyatlar adet döneminde yapılmaz. Böylece enfeksiyon riski azalır. Bu döneme rastlayan durumlarda adet geciktirici haplar kullanılabilir.

3- Ameliyat sonrası bakım

Her ameliyat sonrası ameliyatın özelliğine bağlı olarak ve çoğunlukla her doktorun kendi deneyimlerine göre planladığı bir bakım süreci vardır. İstirahat süreniz, yıkanma tarihiniz, pansuman şekliniz, işe dönüş süreniz ya da spora başlama süreniz hepsi size ve ameliyatınıza özel olarak planlanır. Bu nedenle bu önerilere uymak sizin daha kısa sürede başarılı bir şekilde iyileşmenizi sağlar. Unutmayınki ameliyatlardan sonraki ilk bir aydaki bakım ameliyatın başarılı olmasında büyük rol oynar.

4- İzlerin bakımı

Ameliyattan en geç 1 ay sonra hastalarımız bir çok kısıtlamalar ve görevlerden kurtulmuş olur. Ancak yara iyileşme süreci henüz tamamlanmamıştır. Bu süreç dokular eski yumuşaklığına yakın duruma kavuşana dek sürer. Özellikle bunu en güzel ameliyat izlerinizden takip edebilirsiniz. Önceleri sert ve kırmızı olan izler zamanla beyazlar. Bu süreci daha etkili kılmak da size önerdiğimiz iz tedavi yöntemlerini sıkılmadan uygulamakla mümkün olur.

Bir önceki makalemiz " göğüs küçültme ameliyatı " hakkında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder