28 Temmuz 2016 Perşembe

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

yüze yağ enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu 

Plastik cerrahide yağ enjeksiyonu gerçekten de büyük önem taşımaktadır. Dolgu yada yağ enjeksiyonu olarak kullanılan madde kozmetik cerrahide çok geniş çaplı bir yere sahiptir. Bu yüzden giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Yağ maddesine bakıldığında en iyi tolere edilebilen dolgu maddesidir. Bu kadar iyi tolere edilebildiğinde göre de çok geniş bir uygulama alanına sahip olmaktadır. En fazla el ve yüzlerde yaşa bağlı olarak oluşan deformasyonları gidermek için kullanılmaktadır. Yağ gerekli olan bölgeye enjekte edildikten sonra yaşamanı sürdürmekte ve dolgu olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle şayet yağ ölürse dolgu görevi de biter ki bu yüzden alınan yağlar ve kullanılan alet, teknik bu nedenle önem taşır.

Yağ enjeksiyonu için birden fazla teknik bulunmaktadır. Ancak işlem esnasında yağ hücrelerine en az zarar verecek teknik seçilmelidir. Son zamanlarda geliştirilen cihazlarla, yağ hücreleri havayla temas etmeden alınıp enjekte edilebilmektedir.  Genel olarak yüz kısmına uygulanmaktadır. Yaşa bağlı olarak yüz bölgesinde sarkmalar ve yağlarda azalmalar meydana gelir. Yapılan yüze yağ enjeksiyonu sayesinde kayıp edilen yağ yerine konulmaktadır. Böylece daha genç bir görüntü elde edilmiş olur. Sadece yaşa bağlı değil bazen genç bireylerde yüzün kemik dokusu yada yumuşak dokusundan kaynaklı zayıflıklar olabilir ve kişiler bundan rahatsızlık duyabilirler. Protez kullanmak yerine yağ enjeksiyonu yapılarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Enjekte Edilecek Yağ Nereden Alınır?

Özellikle doku hacimlerinde azalmalar olan yerlere yağ enjeksiyonu uygulandığı zaman hem uzun ömürlü hem de, güvenilir bir sonuç alınmaktadır. Dolgu malzemesi olarak kullanılan yağ sıklıkla vücudun başka bir bölgesinden temin edilir. Özel işlemden geçtikten sonra gerekli alanlara enjeksiyonu yapılmaktadır. Kullanılacak yağ sıklıkla kişinin karın, yada en uygun olan bel bölgesinden alınmaktadır. Bu işlem özel vakumlu kanüller ile yapılmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak operasyon öncesine bakarsak bir hafta önceden aspirin gibi ilaçların alımları durdurulmaktadır. Ancak devamlı olarak kullanılan bir ilaç varsa bunu doktorunuza danışmanız gerekir. Hangi bölgeye işlem yapılacaksa fotoğrafı çekilir.
İşlemin uygulanacağı bölgeye göre lokal anestezi veya büyük bir bölge ise damar yolu ile kişi uyutularak işlem gerçekleşmektedir. Çok uzun bir işlem olmamakla birlikte yarım saat ile bir saat arasında tamamlanmaktadır.

Operasyon Sonrasında İyileşme

Hasta için oldukça konforlu bir yöntem olan yağ enjeksiyonu geçiren kişilerin hastanede kalmalarına gerek yoktur. İşlemin uygulandığı gün hastaneden tabucu olabilirler. Günlük işlerine ise yapılan işleme göre sıklıkla bir gün sonra dönebilmektedirler. İşlemden sonra özellikle dudak bölgelerinde şişliklerin olması doğal karşılanır. Yağ uygulanan bölgelerde bu tip ödem oluşması çok uzun sürmez ve genelde birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kalkarak estetik görünüşü son hali ile karşımıza gelir. Sürekli olarak spor yapan kişiler bir hafta bu aktivitelerine ara vermeleri uygun olur. Ortalama iki hafta sonra estetik görünüm tamamen oturur. Yağ enjeksiyonu işleminde herhangi bir dikişe ihtiyaç duyulmaz.

Bir önceki makalemiz " burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır " hakkında.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder