19 Temmuz 2016 Salı

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik açıdan her anlamda önem taşıyan burun güzelliği ve estetiği, çeşitli şekillerde gerçekleştirilen operasyonlar ile istenilen forma getirilebilir. Bu anlamda burun estetiği ameliyatının ne olduğu ve nasıl yapıldığı da merak edilir. İster doğuştan gelen bozukluklar, ister kaza ya da darp gibi sonradan ortaya çıkan sıkıntılar bu tarz ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Üstelik yalnızca görsel açıdan öne çıkan ihtiyaçlar bazında değil, nefes alıp vermekte zorlanılması halinde de bu tarz ameliyatlar yapılabilir. Cerrahlar kendilerine gelen hastaların yüz hatlarına yakışacak şekilde estetik dokunuşlarda bulunurlar.

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Cerrahlar burun estetiği ameliyatlarını iki farklı türde yapabilirler. Daha doğrusu bu iki farklı tür, aslında iki farklı yaklaşım olarak adlandırılır. Bunlar ise açık yaklaşım ve kapalı yaklaşımdır.
Her ne kadar iki farklı türden gerçekleştirilen ameliyatlar başarıya ulaşsa da, popüler olarak açık yaklaşım daha çok öne çıkar. Ameliyatın başarısında ise cerrahın tecrübesi, yeteneği ve bilgi birikimi fazlası ile önem taşır.

Ameliyat Nasıl Gerçekleşir?

Burun estetiği ameliyatında genel anestezi uygulanır. Eğer ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmaz ise yaklaşık olarak 2 saat içinde operasyon tamamlanmış olur. Ameliyat esnasında herhangi bir sıkıntı ya da komplikasyon olmaması adına bir takım tetkikler de uygulanır. Daha sonrasında ise Rinoplasti tekniğine başvurulur. Açık ya da kapalı yaklaşım tercih edilebilir.

Açık Rinoplasti

Bu işlem sırasında burnun uç bölgesi ile iç kısımda kesiler açılmaktadır. Söz konusu kesiler aracılığı ile kıkırdaklar düzeltilebilir ya da hastanın görmek istediği şekil kolayca oluşturulabilir. Söz konusu kesi türü ile şunlar da yapılabilir;

 • Burnun uç kısmındaki kıkırdak doku deformasyonları düzeltilebilir.
 • Burnun üst kısmındaki kıkırdak doku deformasyonları ya da şekil bozuklukları giderilebilir.
 • Burundan alınan kıkırdakların gerekli hallerde yeniden buruna eklenerek şekil verilmesi sağlanabilir.
 • Burun kemiği törpülenebilir ve istenilen ölçüye getirilebilir.
 • Kemiklerin birleştirilmesi ile burun daraltması sağlanabilir.
 • Nefes alma ile ilgili yaşanan sıkıntıların sonlandırılması için buna neden olan unsurlar yok edilir.
 • Burnun orta kısmındaki eğrilikler konka hipertrofisi ya da septum deviasyonu (burun eti) iyileştirilir.


Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Muhtemel Komplikasyonlar

Elbette ki tüm ameliyat, operasyon ya da benzer uygulamada genel başarı cerrahın yeteneği ve tecrübesi ile doğrudan ilgilidir. Yani cerrahın yetenekli ve becerili olması başarı ihtimalini artırır.
Fakat ne kadar iyi bir cerrah ile çalışılırsa çalışılsın mutlaka belli bir risk vardır. Örnek olarak şu durumlar yaşanabilir;

 • Enfeksiyon oluşabilir.
 • Burun kanayabilir.
 • Anesteziye bağlı riskler görülebilir.
 • Burun sırtında damarlanmalar oluşabilir.

Burun estetiği ameliyatının ardından herhangi bir iz kalmaz. Daha çok bu durum sorulduğu için hastalar da en çok bunu merak ederler. Büyük bir sıkıntı sezilmişse zaten kapalı yaklaşımla da iz riski sıfıra indirilir.

Bir önceki makalemiz " göğüs büyütme nasıl yapılır " başlığını taşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder