21 Haziran 2016 Salı

Vajinoplasti

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina ve vajen girişinin normal görünümünü kayıp etmiş olması nedeninden dolayı eski haline geri getirmek amaçlı yapılan cerrahi operasyona vajinoplasti ameliyatı denir. Biraz daha yakından incelersek vajina daraltma ameliyatı olduğunu görmekteyiz. Toplumda döl yatağı olarak bilinen kadınlarda cinsel ilişkinin meydana geldiği yere ise vajina adı verilir. Burada bazı nedenlerden dolayı sarkmalar, hasar görmesinden kaynaklanan olumsuz durumları giderebilmek için kadınlar estetik operasyonlara başvurmaktadırlar. Operasyon soncunda vajinanın yapısında uzalma yada kısalma olmaz ve uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.

Vajinoplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Kadınların hayatları boyunca, ilerleyen yaş ve doğum sonrasında bazı yapısal değişimler ile vajinada genişlemeler ortaya çıkar. Örneğin aşırı sayıda doğum yapan kadınlar, doğum esnasında epiyoztomi kesisinin uygun dikilmemesi, normal doğumda bebeğin iri olması gibi nedenlerden dolayı vajina genişleyebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da kadınlar cinsel hayatlarında bazı sorunlar yaşamaktadır. Ancak bazı kadınlar tedavi olmak için doktora başvururken bazıları ise utandıkları için yada bunu önemsemedikleri için tedavi arayışına girmemektedir. Özellikle normal doğum esnasında vajinada sarkmalar olabilir. Ancak bunu vajinoplasti ameliyatı ile tedavi etmek mümkündür.

Vajinoplasti Ameliyatının Yapılma Aşaması

Başarılı ve sağlıklı bir cinsel ilişki için vajinanın ilk üçte birlik kısmı gereken darlıkta olmalıdır. Operasyon esnasında vajinanın bu bölümü daraltılır. Operasyon sırasında yapılan bir uygulamadan kaynaklı vajinada kısalma yada uzama gibi problemler çıkmamaktadır. Ayrıca bu vajinoplasti işlemi geçiren bir kadın normal doğum yapmazsa vajina tekrar genişlemez.  Şayet bebek sahibi olmak isterlerse, kadınlara vajinanın tekrar genişlememesi adına sezaryen doğum tavsiye edilir. Operasyondan sonra normal doğum yapılırsa bir daha vajinoplasti operasyonuna ihtiyaç duyulabilir. Bunun nedeni ise normal doğum esnasında vajina aynı durumları yaşayacak ve sarkık bir hal alması muhtemel olacaktır.
Ameliyatta kullanılan dikişler kendi kendine eriyen özelliğe sahip dikişlerdir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında belli olmaması için vajinanın içine dikişler atılmaktadır. Endişe edilmesine gerek yoktur çünkü herhangi bir sıkıntı olmaz.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası


  • Operasyonun ardından verilen ilaçlar zamanında ve düzenli alınmalı.
  • 30 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalı.
  • Yine 30 gün havuz yada denize girilmemeli.
  • Küvet içinde banyo yapılmamalı ve 3 günün ardından ayakta duş alınmalı.
  • Vajinoplasti ameliyatı bölgesine ılık su ile önden arka kısma doğru temizlenmeli. Ayrıca sürekli kuru tutulmasına özen gösterilmeli ve hijyenine dikkat edilmelidir.


Bir önceki makalemiz " jinekomasti ameliyatı nedir " erkekte meme büyümesi hakkında bilgi vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder