5 Haziran 2016 Pazar

Güzellik Nedir?

Cumartesi (04.06.2016) Hürriyet gazetesi internet sitesinde bir haber dikkatimi çekti. Güzellik nedir? başlıklı haberde Amy Schumer isimli bir Amerikalı komedyen, Afrodit heykelinin yanına kendisi de aynı şekilde poz vererek yaptığı kolajı İnstagram'da yayınlaması ve bu pozun çok fazla ilgi çekmesi anlatılıyordu. Şu linkten haberin tamamını okuyabilirsiniz:
http://www.hurriyet.com.tr/instagrami-sallayan-pozun-kahramani-bakin-kim-cikti-40113083

Benim yazılarımı takip edenler bu konudaki görüşümü bilirler. Güzellik kavramı algıdan ibarettir. Günümüzde kum saati vücut diye tabir edilen bir güzellik anlayışı hakim. Dolgun kalça ve göğüsler, ince bel, uzun boy güzel kabul ediliyor. Hatta bir ara sıfır beden modası çıkardılar, kürdan gibi kızlar podyum ve sokaklarda arz-ı endam eyledi. Bu modaya uyabilmek için rejim, rejim üstüne bindi. Anoreksiya hastalığı patladı. Çok şükür insan doğasına tamamen aykırı olan bu akım uzun sürmedi.

Bundan yüzyıllar önceki güzellik algısını resimdeki Afroditte görebiliriz. Ki bu Afrodit güzellik tanrıçası olarak adlandırılır. Kalın bacaklar, kıvrımlı bir karın, pek büyük olmayan memeler, sırt ve belde yağlanma. Günümüzde olsa moda alemi bırakın güzellik tanrıçası ilan etmeyi, yüzüne bakmaz Afrodit'in. Amy Schumer'in bu resimde analatmaya çalıştığını çok iyi anlıyor ve destekliyorum. İnsan kendini sevmeli ve beğenmeli. Kimse çirkin değildir.

Diyeceksiniz ki "sen estetik cerrahsın, geçimini kendini beğenmeyerek ameliyat olanlardan sağlıyorsun, niye bu fikri savunuyorsun" Ben kendinden memnun olan kişilerin estetik ameliyat olmasına karşıyım. Bu yüzden başkalarını oran buran güzel değil eleştirenlere de karşıyım. Bir kişi ne sebeple olursa olsun kendini beğenmez hale gelmişse ve bunu kendi içinde çözemiyorsa, estetik ameliyat bunu çözecekse o zaman estetik olmak çok güzel ve yararlı. Yoksa biz kişiyi baştan yaratma gücüne sahip değiliz. Ufak tefek rötuşlarla, vücutta düzenlemeler yapıyoruz.

Hayat çok güzel. Önce hayatı, sonra kendimizi sevmeliyiz bence. Her insanda mutlaka güzel bir yan var, kişi bu yönünü keşfedip onu ortaya çıkarmalıdır. Yoksa hayatı önce kendimize, sonra da başkalarına çekilmez hale getiririz. Sonuç: mutsuzluk. Hepinize bol mutluluk dolu günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder