2 Mayıs 2016 Pazartesi

Göz altı torbalarına çare bulundu mu?

Pazar günkü Hürriyet (1 Mayıs 2016) gazetesinde köşe yazarı Ertuğrul Özkök imzalı bir haber okudum. Habere göre bir çok kişinin şikayeti olan göz altı torbalarına çare bulunmuş. Üstelik bu ilacı bulan bir Türk doktor ve ilaç başka bir hastalığın tedavisini ararken tesadüfen bulunmuş. Hatta bu yüzde yine tesadüfen bulunan viagraya atıfta bulunmuşlar. Tabi etki olarak değil bulunma yöntemi olarak. Haberin linki: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ertugrul-ozkok_10/goz-alti-torbasi-ile-gelen-sirket-mucizesi_40097359

Göz altı torbalarıyla mücadele eden bir plastik cerrah olarak bu konudaki görüşümü yazmak istedim. Tarihte bir çok ilacın bulunması tesadüfen olmuştur. Penisilin buna örnektir. Yukarıdaki haberde ise glokom yani göz tansiyonuna çare ararken yan etki olarak ortaya çıkan göz altı torbalarının düzelmesi üzerine bu ilaç üzerinde çalışmalar arttırılmış. Gerçekten göz altı torbalarıyla mücadele çok zor. Çoğunlukla genetik yapıya bağlı olarak gelişim gösteren göz altı torbaları 40 yaştan itibaren oluşmaya başlar. Stres, ağır çalışma koşulları, alkol alımı, sürekli uykusuzluk çekme gibi faktörler bunu arttırır.

Alt göz kapağında anatomik olarak 3 adet, üst göz kapağında 2 adet yağ torbası ve göz yaşı bezi vardır. Bu torbaların önünde orbital septum dediğimiz bir perde, onun üzerinde kas tabakası ve en üstte de deri tabakası bulunur. Bu tabakalar son derece incedir. Hatta bazı kişilerde olağandan da erken incelmiş olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden 20'li yaşlarda bile alt göz kapağı torbası olan kişilere rastlarız. Biz estetik cerrahların üst göz kapağındaki problemleri halletmesi daha kolayken, alt göz kapağı problemleri daha zor olarak karşımıza çıkar. Alt göz kapağında yapılan cerrahi operasyonlar sonrası komplikasyon riski daha yüksektir. Daha dikkatli işlem yapmak gerekir. Bunun nedeni alt göz kapağının yer çekimine karşı çalışmasıdır.

Belkide bu yeni icat edildiği iddia edilen ilaç göz torbalarını küçülterek cerrahinin daha az travmatik bir hal almasına ya da belki hiç cerrahi işleme gerek kalmayacak bir hale gelmesine neden olacaktır. Tabi bunu zaman gösterecek. Hiçbir ilaç hemen ilk çıktığında süper etkiye sahiptir diyemeyiz. En azından 1-2 yıl geçmesi gerekir ki ilacın hem etkilerini hem de yan etkilerini tam olarak değerlendirebilelim. İnşallah bu ilaç iddia edildiği gibi bir etkiye sahiptir de hem hastalarımız hem de bizim için sıkıntılı olan bir konu kökünden hallolmuş olur.

Bir önceki makalemiz " ameliyat korkusu " ameliyat olmaktan korkanlara yol göstermek için yazıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder