12 Mayıs 2016 Perşembe

Estetik Cerrah, Medikal Estetik Hekimi, Estetisyen Ayrımı


Tüm canlılar gibi insanların da ilk güdüsü hayatta kalmaktır. Daha sonra barınmak, ardından üremek gelir. Bunlar temel güdüler. Bütün bunlar hallolduktan sonra sıra yaşamak için şart olmayan ama hayatı süslemeye yarayan güdülere gelir. Takdir görme, beğenilme gibi. Tabi bunlar sadece insanlarda mevcut. Aslında özellikle beğenilme güdüsünün altında eş bularak üreme ve en uygun adayı bulma güdüsü yatar. O yüzden bunu da temel güdüler arasına koyabiliriz. Beğenilmek için güzel olmak gerekir. Bazen doğuştan gelen güzellik sahibiyken bazen de bazı yardımlar almak gerekir. İşte başlıkta bahsettiğim estetik cerrah, medikal estetik hekimi ve estetisyen mesleğine sahip kişiler insanları daha güzel hale getirmek için eğitim almıştır. Bu yazımda sıklıkla birbiriyle karıştırılan bu meslek grupları arasındaki ayrımı anlatacağım.

Estetik Cerrah Nedir?


Asıl ünvanı estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrah olan ama halk arasında kısaca estetik cerrah olarak bilinen gruptur. Plastik cerrah olarak da adlandırılır. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl uzmanlık eğitimi yapmış kişilerdir. Bu 3 grup içinde cerrahi nosyonu yani ameliyat yapma yetkisi olan tek meslektir. Plastik ve rekonstrüktif cerrahi ile doğuştan veya sonradan hastalık veya kaza sonucu yüzde veya vücutta oluşan bozukluklar düzetilir. Amaç hem güzel hem de fonksiyonel bir yapı elde etmektir. Estetik cerrahi ile ise daha çok göze hoş görünmeyen bölgelerin cerrahi olarak düzeltilmesi yapılır. Tabi fonksiyonel yapıyı bozmadan hatta daha da iyi hale getirerek. Ameliyatsız estetik olarak bilinen botoks, dolgu, mezoterapi gibi işlemleri de estetik cerrahlar yapabilir. Ben de bir estetik cerrahi uzmanıyım.
en iyi estetik cerrah


Medikal Estetik Hekimi Nedir?


Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 3 aylık bir kurs neticesi kazanılan ünvandır. Medikal estetik sertifikasına sahip bu branşın cerrahi yetkisi yoktur. Ancak ameliyatsız estetik diye adlandırılan işlemleri yapabilirler. Bu meslek grubu başta botoks ve dolgu uygulama işlemi olmak üzere, epilasyon, mezoterapi, prp ve daha pek çok işlemi yapmaya yetkilidirler. Doktor olmaları sebebiyle yetkileri dahilindeki işlemleri güvenle yaptırabilirsiniz.

Estetisyen Nedir?


Kız meslek liselerinin güzellik uzmanlığı veya cilt bakımı bölümlerinden, üniversitelerin 2 veya 4 yıllık saç bakımı veya güzellik uzmanlığı bölümlerinden mezun olmuş kişilerdir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslardan da sertifika alarak estetisyen olunabilir. Estetisyenlik, güzellik uzmanlığı ile hemen hemen aynı şeydir. Bu meslek grubu cerrahi işlem veya ameliyatsız estetik dediğimiz botoks, dolgu gibi işlemleri yapamaz. Doktor kontrolünde epilasyon, cilt bakımı yapabilir. Makyaj gibi cilde girişim gerekmeyen işlemleri ise kendi insiyatifi dahilinde yapabilir.

Özetle bu 3 meslek grubu aslında bir bütün olan tüm bu estetik ve güzellik hizmetlerini bir koordinasyon dahilinde yürütürler. Mesleki yetkisi dışında bir işlem yapmak yasaktır ve suçtur. Halkımıza düşen işlem yaptıracağı kişi ve meslek grubu hakkında bilgi sahibi olarak kime ne işlem yaptıracağının bilincinde olmaktır. Yoksa güzel olacağım derken daha da kötü bir sonuçla karşılaşılabilir.

Önceki makalemiz " Göz altı torbalarına çare bulundu mu? " yazısını da okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder