30 Mayıs 2016 Pazartesi

Cerrahi kesilerin iyileşmesi ile ilgili kısa bilgiler:

Kötü bir iz

1- Hiçbir cerrahi kesi iz olmadan iyileşmez. Ancak biz estetik cerrahlar izleri vücut kıvrımları içinde gizlemeyi iyi biliriz.

2- Hiçbir cerrahi kesi bir günde iyileşmez. İzin son şeklini alması 1.5 senede olur.

3- Cerrahi işlemden 48 saat sonra iz bölgesi su geçirmez olur. Yani ameliyattan sonra haftalarca yıkanmamak yaraya yarardan çok zarar sağlar.

4- İz bölgesinin gücü ilk 1 ay düşüktür. Bu nedenler ilk bir ayda yapılacak spor aktiviteleri izlerde genişlemeye neden olur. Bu yüzden ilk bir ay spora izin vermiyoruz.

5- Her insanın yara iyileşmesi aynı değildir.

Esmer kişilerde iz bölgesi koyu iyileşme eğilimlidir.
Sigara içenlerde yara iyileşmesi geciktiğinden iz daha belirgin olabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası sigaranın kesilmesini öneriyoruz.
Kilolu kişilerde yağ dokusunda bir takım erimeler olup yara iyileşmesini geciktirebilir.
Yaş ilerledikçe de yara iyileşmesi geç olur.
Bazı kişilerde yaralar hipertrofik nedbe ve keloid dediğimiz şekilde fazla iyileşme göstererek daha kabarık olmaya meyilli olabilir. Bunun önceden teşhisi ne yazık ki mümkün değildir.

6- Her vücut bölgesinin yara iyileşmesi aynı değildir.

Kasık koltuk altı gibi katlantı yerlerinin temiz tutulması zor olduğundan yara iyileşmesi zordur.
Ayaklarda kan dolaşımı daha kötü olduğundan yaranın iyileşmesi gecikir. Baş boyun bölgesinde ise yaralar çok çabuk iyileşir.
Derinin göz kapağı, kulak arkası gibi ince olduğu yerlerde yara izi belli belirsiz olurken, sırt gibi kalın derili yerlerde izler daha belirgin olabilir.

7- İzler ilk bir ay içinde deri kalınlığına bağlı olarak kırmızı, daha sert ve bazen kabarık olabilir. Bu dönemde iz kremlerinin üşenmeden kullanılması çok önemlidir. Kremler yuvarlak hareketler ile basarak uygulanmalıdır. Bir başka alternatif de silikon tabakaların kullanımıdır. Bunlar da günde en az 8 saat ize temasta durmalıdır. Şahsi tercihi gündüz terlenme olmayan kişilerin silikon tabakayı kullanması akşamda kremleri uygulamasıdır. Vücut eforu gerektiren işleri olanlar ise silikon tabakayı gece yatarken kullanabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder