18 Mayıs 2016 Çarşamba

Burun Estetiği Operasyonu


Estetik görünümüne dikkat eden kişilerin çoğunlukla tercih ettikleri yöntem burun estetiği olmaktadır. Bu operasyon ile burnun yapısı tekrardan şekillendirilmektedir. Ayrıca burun estetiği ameliyatı sayesinde burnu küçültmek, büyütmek, burnun ucunu kaldırmak gibi işlemlerin yapılması sağlanmaktadır. Ameliyat sırasında hastalara genel anestezi verilerek yapılır. Ayrıca toplam operasyon 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. Operasyonun ardından aynı günün akşamı hastalar evlerine dönebilmektedirler. Ameliyattan sonraki bir hafta içinde hastalar işlerine geri dönebilir ve belli bir süre doktorunun önerdiği biçimde işlerini yapabilir. Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır dedik ancak lokal anestezi kullanılarak da işlem olabilir. Ama cerrahlar sıklıkla genel anesteziyi tercih ederler. Herhangi bir sağlık sorunu olmadan yapılan estetik ameliyatlarını sigorta karşılamaz. Ancak bir kaza, yaralanma yada solunum güçlüğüne bağlı sorun varsa bu sefer sigorta kapsamına bu tür operasyonlar girmektedir.

Burun estetiği operasyonu gerçekleşmeden önce doktora daha önce yapılan ameliyat varsa söylenmeli, kullanılan ilaçlar, alerji gibi etkenlerde dile getirilmelidir. Doktordan hiç bir şey saklanmamalı bütün merak edilenler sorulmalı endişe bırakacak soru işaretleri kalmamalıdır. Yapılan burun estetiği operasyonundan sonra yüz bölgesinde şişme, burunda ağrı ve halsizlik duyulması normaldir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılmakta?


Anestezinin uygulanması ve operasyon sonrası uyandırılma süresi dahil olmak üzere toplamda 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. İlk olarak burun deliklerinden kesiler uygulanır ve operasyon bu şekilde başlar. Burnun ucunda, sırtında yada içinde herhangi bir sorun varsa bunlar düzeltilir ardından burnun deliklerine tampon uygulanır. Sonrasında ise burnun sırtına silikon atel yerleştirilerek operasyon sona erdirilir. Operasyon sonrasında yüzde şişmeler, burun ağrısı ve bitkinlik hissedilmesi normal kabul edilip verilen ilaçlar ile bunlar kontrol altına alınırlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Tehlikeli mi?


İşinde profesyonel ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılan bütün operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da aynı şekilde yapılırsa oluşacak sorunlar en aza indirilmiş olur. Ama yapılan bütün ameliyatlarda risk bulunduğu için hiç tehlike yok diye bir durum söz konusu değildir. Fakat hastalar bakımından rahat bir operasyon olur. Yapılan her cerrahi girişimde kanama ve enfeksiyon riski bulunur. Burun estetiği operasyonunda da her zaman bazı riskler bulunur ama bu riskleri en aza indirmek için cerrahlar elinden geleni yaparlar.

Bir önceki makalemiz "Estetik Cerrah, Medikal Estetik Hekimi, Estetisyen Ayrımı " bahsi geçen mesleklerle ilgili kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder