11 Haziran 2015 Perşembe

Pişmanlık yaratan gençlik hataları

Dövmeler - Jilet izleri


Vücudun her bölgesinde çeşitli şekillerde dövmelere rastlamak mümkün. Özellikle 1990'lar sonrası ülkemizde de çok popüler olmaya başlayan dövme hala popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Fakat sağlıklı karar vermeden bir heves uğruna yapılan birçok dövme gençlerin ileriki hayatında sorun yaratıyor. Görünen bölgelerdeki dövmeler iş başvurusunda büyük sıkıntı. Bunlardan hemen kurtulmak için acele ile başvuran çok. Diğer bir sıkıntı yaratan durum da müstakbel eşlerin bu durumu hoş karşılamaması. Bir de sevgililerinin isimlerini büyük bir tutku ile bedene işletip sonradan aşk bitince bir an önce bu nişanelerden kurtulmak isteyenler de var. Bence kalıcı şeyleri yaptırmadan önce iyice düşünmeli.

Piyasada çeşitli dövme lazerleri var. En popüleri Q switch lazerdir. Ben de büyük bir inanç ve istekle bunu bir dönem kullandım. Siyah renge hassas bu lazerin başarılı olması için boyanın yüzeysel olması ve koyu olması gerekiyor. Ne yazık ki dövmenin tümünü çıkaranı görmedim. Dövme soluyor yalnızca. Gazetelerde falanca artist sevgilisinin adını sildirdi ve başka dövme yaptırdı yazılarını da bu açıklıyor. Dövme tam silinmediğinden üzerine başka dövme yaptırılıyor anlaşılan. Renkli dövmeler içinse ayrı lazerler gerekiyor. Bu lazerleri barındıran merkez bulmak çok güç. Bir de lazer seanslarının sayısının fazla olması 3 hafta ya da 4 haftada bir yapılması ve yazın güneş gören bölgelerdeki dövmelerin seanslarına ara verilmesi kişilerin bu tedaviye uyumunu kısıtlıyor.

Ben ne yapıyorum. Çok büyük dövmeler için lazer ile sildirme ve dövmenin değiştirilmesinden başka çare yok ne yazık ki. Küçük dövmelerde 6 aylık seans aralıkları ile cerrahi çıkartma işlemi uyguluyorum. Sonuçta dövme tamamen alınmış olunuyor. Geriye çizgi şeklinde bir iz kalıyor. Bu işlemin son seansında bir ay dövmenin bulunduğu bölgenin spor aktivitelerinden uzak tutulması şart. Erken dönemde iz tedavisinin başlanması da elzem.

Jilet izleri dövmelerden daha büyük dert. Kişilerin bunları saklama ihtiyacı daha fazla oluyor. Kimisi üzerine dövme yapıp kapamaya çalışıyor. Bu seferde yukarıdaki sebeplerden dolayı bizlere başvuruyorlar. İzin jilet izi olduğunun belli olmaması onlar için çok önem taşıyor. Açıklama yapmak istemiyorlar. Bu izler de aynı dövmelerde olduğu gibi tek ya da iki seansta çıkarılabilir. Kalan iz dikine olduğundan ameliyat izi gibi olur. Bu da kötü bir iz olmadığından kişinin sosyal kısıtlanması büyük oranda giderilmiş olunur.

Kulaklarınızı saklamayın!

Kulakların önden bakıldığında aşırı görünmesi her yaşta insanı rahatsız edebilen bir durumdur. Erkek, kadın fark etmeden bu sıkıntı ile başvuran birçok hastam oluyor. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşmuş olur. Bu nedenle kulak estetiğinin diğer estetiklere istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yapılması önerilir. Böylece okul arkadaşlarının eleştirilerine maruz kalmadan bu problemden kurtulunmuş olunur. Buna rağmen ne yazık ki çoğu hastam 18 ile 30 yaş arasında. Sanırım ülkemizde ancak o yaşlarda kişi kendi kararları ile hareket ederek bu sıkıntısından kurtulma şansına sahip oluyor.

Kepçe kulak diyip geçmeyin saçlarını bu nedenle toplayamayan hatta yüzmeyen bile var. Basında kulaklarını yapıştıranlar ile ilgili de bir haber çıkmıştı hatırlarsanız. Benim bu ameliyat sonrası en mutlu olduğum şey kontrole gelen hastamın saç, sakal tarzını değiştirip kendini daha mutlu hissederek bana gülümsemesi.

Kulaklarda belirginlik dışında daha pek çok şekil bozukluğu olabiliyor. Ama en çok gördüğümüz problem halk ağzı ile kepçe kulak.

İki ana problem vardır.


 1. Kulak ile kafa arasındaki açı geniştir.
 2. Kulak kıvrımları yeteri kadar gelişmemiştir.


Bu problemlerin derecelerine göre;


 1. Kulağın tümü belirgin olabilir
 2. Kulağın üst 2/3 ü belirgin olabilir.
 3. Kulağın üst 1/3 ü belirgin olabilir.


Bu problemler her iki kulakta farklı derecelerde olabilir. Ya da tek kulak normal tek kulak belirgin olabilir.

Kulak belirginliği problemi yaşayan hastalarım genelde çok hassastır. Kulağın kafaya çok yakın olmasını isterler. O açıyı ayarlamak da bana düşer. Genellikle ameliyatın hemen ertesi çok yakın gibi duran kulak bir hafta için doğal görünümüne kavuşur. Böylece hem rahat gözlük kullanılabilir hem de kulak belirginliği engellenmiş olur.

Ameliyatı çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştiriyorum. Hasta çok endişeli ise ya da yaşça küçükse genel anestezi daha uygun oluyor. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürüyor. Ameliyat sonrası saç bandı altında gizlenebilir küçük bir pansuman koyuyorum. Bu pansumanı ertesi gün çıkarmak mümkün. 3 gün sonra yıkanma serbest. Dikiş alımı yok ilk kontrol 4. gün sonra da 15. gün.

Ameliyat sonrası 3 hafta saç bandını kullanmayı öneriyorum. Uzun saçlılar saçları ile de bant şekli oluşturabilir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta kulakta uyuşukluk devam edebilir. Bu nedenle fön makinasının bu süre zarfında kullanılmamasını öneriyorum.


Estetik Ameliyat Fiyatları Artık Ulaşılamaz Değil

Estetik ameliyat fiyatları artık hiç de ulaşılmaz değil. Ülkemizde her türlü estetik cerrahi ameliyat yapılabiliyor. Ve hatta yurt dışından bir çok insan ülkemizi estetik ameliyat olmak için tercih ediyor. Eskiden belli bir zümrenin ulaşabildiği estetik cerrahi ameliyat ücretlerine günümüzde asgari ücret ile çalışanlar bile ihtiyaç kredisi alarak yaptırabiliyor. Artık kimse problemi ile yaşamak zorunda değil.

İnternet sorunlarımızın çözümü için detaylı bilgilere kolay ulaşmamızı sağlayan çok etkili bir araç. Üstelik 24 saat kullanılabiliyor. Bunun için özel vakit ayırmaya da gerek yok. Ön bilgilerimizi rahatlıkla alarak tercih ettiğimiz hekimlere kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Estetik cerrahi kararı almakta hekiminizin muayenesi ve size vereceği bilgileri tam olarak anlamanız çok önemli. Görüşmenizde tüm sorularınıza cevap alabildiğiniz ve kendisiyle kendinizi iyi hissettiğimiz doktora güven duyarız. Estetik cerrahi işleme kararda karşılıklı güven çok önemlidir. Bu sağlandığında tüm süreç mükemmel şekilde sürer. İyileşme de daha çabuk olur. Estetik cerrahi girişimlerde amacımız en kısa sürede cerrahi işlemi gerçekleştirip, hastanın günlük hayatına çok kısa sürede dönmesini sağlamaktır. Böylece bu keyif ameliyatının mutluluğuna kavuşma daha çabuk olmuş olur.
Burun Estetiğinde Son Trendler

Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat olma özelliğini saç ekimine bıraksa da burun estetiği hala popülaritesinden hiçbir şey kaybetmedi. Topraklarımızda çok farklı etnik gruplara ait insanlar yaşıyor. Bu nedenle çok çeşitli burun estetiği sıkıntıları ile karşılaşıyoruz. Karadeniz bölgesinin kemerli burunları, güneydoğunun kalın derili geniş burunları gibi. Bir de çoğunlukla çocukluk travmalarının sebebiyet verdiği eğri burunlar en sık karşılaştığımız burun problemleridir. Günümüzde ikinci ya da üçüncü kez burun estetiği ihtiyacı duyan hastaların sayısı hiç de az değil.

Burun küçük bir vücut parçası; fakat konumu nedeniyle kişiyi oldukça meşgul eden bir yapı. Kendinin güzel olması ve bulunduğu yüz ile uyumlu olması ve her şeyden önemlisi nefes alma sıkıntısı yaratmaması lazım. Burun estetiği, bence plastik cerrahinin en zor ameliyatı. Değişkeni çok, beklentileri çok. Binlerce burun ameliyatı yapsanız da günün birinde bir burun gelir sizi ilk ameliyatınız gibi zorlar.

Burun üç boyutlu düşünülmeli. Çeşitli bilgisayar programlarıyla, iki boyutlu olarak gösterilen ameliyat öncesi resimler sadece fikir verir. Burun derisinin, kıkırdaklarının kıvamı, kalınlıkları klasik işlemler dışında, anında geliştirmem gereken teknikler bulmaya beni zorlar. Laf aramızda işin en keyifli yanı da benim açımdan bu. Ameliyat sonrasında yara iyileşme dönemi de kişilere göre çok değişkendir. Biz ameliyatta en kötüsünü düşünerek ona göre tedbirler alırız. Sonra yaşanacak sorunları çözmek için en iyisi budur. Günümüzde artık beklenti burnun estetik olduğunun anlaşılmaması. Burun ucunun kalkması ya da sivrilmesi istenmiyor. Burun sırtının çok düşmesi tercih edilmiyor. Bu beni gerçekten memnun ediyor. Çünkü benim tercihim de her zaman o yönde olmuştu.

Kısaca burunda ilkelerim:


 1. Nefes alma fonksiyonunu iyileştirmek
 2. Yüzün genel yapısı içinde aşırı göze batmayan bir burun yapmak. ( Yüzün geneli güzelse burun yüzü parlatır.)
 3. Burun- dudak, burun -alın arası geçişlerin doğal olmasını sağlamak


Burun ameliyatı olacaklara tavsiyelerim:


 1. Doktorunuz ile birebir görüşün.
 2. Mümkün ise size benzeyen kişilere ait öncesi- sonrası foto görün
 3. Sizi anlayan kendinizi güvende hissettiğiniz kişilere ameliyat olun.
Bayanlara benden tavsiyeler


 • Yaz kış mutlaka güneşten korunun. Kışın her sabah güneş koruyucuyu sabah sürüp evden çıkın.

 • Yazın da öğlen ikinci kez güneş koruyucuyu sürün. 

 • 20 yaşından itibaren yüz temizleme ve nemlendirme alışkanlığını edinin. 

 • Yaşınız ilerledikçe nemlendirici ürününüzü yaşınıza uygun olanıyla değiştirin. 

 •  0 yaşında mutlaka göz çevresi kremi kullanıyor olmalısınız. 

 •  Yüzde yaşlanma etkileri 30 lu yaşlarda görülmeye başlar. Ufak cerrahi dışı müdahaleler için tamamen yaşlanmayı beklemeyin. Ufak dozlarda botoks ve dolgularla ani değişimlere neden olmadan hep iyi görünürsünüz. Böylece bir takım soru ve yorumlardan uzak kalırsınız. 

 •  35 yaşından sonra sadece nemlendiricilerin yetersiz kaldığını düşünüyorum. PRP , vitamin enjeksiyonu, yüzeyel kimyasal peeling ile cildin yenilenmesi tetiklenmeli. 

 •  40 yaş sonrası göz kapağı bölgesinde yaşlanma etkileri dikkat çeker. Bu durum sıkıntı yaratıyorsa göz kapağı estetiğini kesinlikle öneririm. Bazıları için bu durum estetikten öte dış görme alanını kısıtlar durumda bile olabilir. 

 •  40- 50 yaş arası cilde yönelik canlandırıcı tedavilerin düzenli olarak devam ettirilmesi elzem. Tabi iyi görünmek istiyorsak. PRP, lifting etkili vitaminler, dolgu ve botoks uygulamaları bunlara örnekler.

 •  50 yaş sonrası çene hattında ve gıdı altında deri gevşemeleri oluşabilir. Yukarıdaki tedaviler bu oluşumların oluşmasını erteler. Eğer çene küçük ve geride ise yetersiz kalabilirler. O zaman yüz germe tekniklerinden birinin uygulanması gerekebilir.
4 Haziran 2015 Perşembe

Herkes bakar ama herkes göremez

Herkes bakar ama herkes göremez. Estetik cerrahide bakış açınız iyiyse ve hastanızla uyumlu ise o zaman başarı kaçınılmazdır. Hastalarımı odamın kapısından girdikleri andan itibaren muayene etmeye başlarım. Bütünlük benim açımdan çok önemli. Bu nedenle her bölgeye ait sıkıntıyı değerlendirirken komşu bölgeye de mutlaka bakarım. Karna bakıyorsam beli de görürüm, burna bakıyorsam dudağı da görürüm. Tıpkı, giyim tarzındaki bütünlük gibi.

Estetiğin doğallığını sağlayan en önemli unsur uyumdur. Başarı da bunda saklıdır. Bu aşamada bazen maddi sıkıntılar devreye girebilir. Birden fazla öneri kişinin bütçesini aşabilir. Fakat yapılan ikinci girişimin fiyatlandırmasının çoğu zaman daha uyguna geldiğini de belirteyim. Yine fiyat bütçeyi aşarsa o zaman iyi sonuç taksitli işlemle elde edilebilir. Uygun hastalarda bu da bazen avantajlı olabilir. Önce memenin düzeltilip sonrasında hasta kilo vermeye teşvik edilir.Bir kaç ay sonra da karnın düzeltilmesi ile daha iyi bir sonuç elde edilir.

Estetik sadece beden estetiği değildir. Saç, makyaj, giyim tarzı vücuda uygun olduğunda yapılan estetik de daha iyi görünür. Günümüzde stil danışmanlığı denen bir meslek var. Bu mesleki grup çalışmasında biz plastik cerrahlara da çok iş düşüyor. Aslında şu görme avantajım beni sık sık hastalarıma da fikir vermek konusunda tetikliyor. Stilist bir annenin kızıyım. Sanırım bu özelliğimi de ondan almışım. İyiyi görme.

Şimdiye dek hep görsel bütünlükten bahsettim. Fakat ruhsal bütünlük de çok önemli. Göz kaş burun güzel olur. Ama gözler parlamaz ise bence estetik yine tam olmaz. İşte bu noktada birazda yaşam koçlarının işine mecburen karışmış oluyoruz. Bence bu konuda psikoloji eğitimi alan uzmanlarla boy ölçüşmemiz mümkün. Fakültede aldığımız dersler yanında doktor olmanın verdiği insan ilişkilerinde uzmanlık bu konuda bize ışık tutuyor. Tabi burada istisnaların kaideyi bozmadığını da belirtmeliyim. Benim bakış açıma göre mümkün olan, mantıklı olan ve kişinin bedeni ve ruhu ile uyumlu değişiklikler kişilerin hayatını olumlu yönde etkiler. Niyetim her zaman yardım etmek oldu. Bu yardım şu an geçim kaynağım ama yine de hazzı olmasa ben yarım kalırdım.

Yaşlara ve cinsiyete göre en sık estetik başvuru nedenleri

Estetik problemler bir çok insanın sorunu. Her yaştan insan daha güzel olmak için estetik cerrahların kapısını aşındırıyor. Son yıllarda estetik operasyonlarda birinci sırayı saç ekimi almış durumda. Bunu burun estetiği izliyor. Kişilerin her yaşta farklı sorunları oluyor. Genç yaşlarda daha çok şekil sorunları ön plandayken, ilerleyen yaşlarda yaşlılığı geciktirme ve cilt kırışıklığı gibi sorunlar kişileri estetik operasyonlara yönlendiriyor. Ben kişisel tecrübelerim ışığında aşağıdaki gibi bir yaş ve cinsiyete göre estetik operasyon başvuru sıralaması yaptım.

20-30 yaş kadınlar


 1. Meme küçüklüğü
 2. Burunda şekil bozukluğu
 3. Dudakların ince olması


20-30 yaş erkekler


 1. Burunda şekil bozukluğu
 2. Kulakların belirgin olması
 3. Memelerin belirgin olması


30-40 yaş kadınlar


 1. Kaşlarda düşme ve mimik çizgilerinde belirginleşme
 2. Memede küçülme sarkma
 3. Karında yağlanma sarkma


30-40 yaş erkekler


 1. Saçlarda dökülme
 2. Karın ve belde yağlanma
 3. Yanaklarda çökme ve alt göz kapağı problemleri


40-50 yaş kadınlar


 1. Yüzde sarkma, mimik çizgilerinde belirginleşme
 2. Göz kapağı problemleri
 3. Memede sarkma


40-50 yaş erkekler


 1. Saçlarda dökülme
 2. Karın ve belde yağlanma
 3. Yüzde sarkma ve göz kapağı problemleri


50 yaş üstü kadınlar


 1. Yüzde sarkma, yüz cildi ile ilgili sıkıntılar
 2. Meme, kol ve bacakta sarkma


50 yaş üstü erkekler


 1. Karın, bel ve memelerde yağlanma
 2. Gıdıda sarkma