4 Haziran 2015 Perşembe

Herkes bakar ama herkes göremez

Herkes bakar ama herkes göremez. Estetik cerrahide bakış açınız iyiyse ve hastanızla uyumlu ise o zaman başarı kaçınılmazdır. Hastalarımı odamın kapısından girdikleri andan itibaren muayene etmeye başlarım. Bütünlük benim açımdan çok önemli. Bu nedenle her bölgeye ait sıkıntıyı değerlendirirken komşu bölgeye de mutlaka bakarım. Karna bakıyorsam beli de görürüm, burna bakıyorsam dudağı da görürüm. Tıpkı, giyim tarzındaki bütünlük gibi.

Estetiğin doğallığını sağlayan en önemli unsur uyumdur. Başarı da bunda saklıdır. Bu aşamada bazen maddi sıkıntılar devreye girebilir. Birden fazla öneri kişinin bütçesini aşabilir. Fakat yapılan ikinci girişimin fiyatlandırmasının çoğu zaman daha uyguna geldiğini de belirteyim. Yine fiyat bütçeyi aşarsa o zaman iyi sonuç taksitli işlemle elde edilebilir. Uygun hastalarda bu da bazen avantajlı olabilir. Önce memenin düzeltilip sonrasında hasta kilo vermeye teşvik edilir.Bir kaç ay sonra da karnın düzeltilmesi ile daha iyi bir sonuç elde edilir.

Estetik sadece beden estetiği değildir. Saç, makyaj, giyim tarzı vücuda uygun olduğunda yapılan estetik de daha iyi görünür. Günümüzde stil danışmanlığı denen bir meslek var. Bu mesleki grup çalışmasında biz plastik cerrahlara da çok iş düşüyor. Aslında şu görme avantajım beni sık sık hastalarıma da fikir vermek konusunda tetikliyor. Stilist bir annenin kızıyım. Sanırım bu özelliğimi de ondan almışım. İyiyi görme.

Şimdiye dek hep görsel bütünlükten bahsettim. Fakat ruhsal bütünlük de çok önemli. Göz kaş burun güzel olur. Ama gözler parlamaz ise bence estetik yine tam olmaz. İşte bu noktada birazda yaşam koçlarının işine mecburen karışmış oluyoruz. Bence bu konuda psikoloji eğitimi alan uzmanlarla boy ölçüşmemiz mümkün. Fakültede aldığımız dersler yanında doktor olmanın verdiği insan ilişkilerinde uzmanlık bu konuda bize ışık tutuyor. Tabi burada istisnaların kaideyi bozmadığını da belirtmeliyim. Benim bakış açıma göre mümkün olan, mantıklı olan ve kişinin bedeni ve ruhu ile uyumlu değişiklikler kişilerin hayatını olumlu yönde etkiler. Niyetim her zaman yardım etmek oldu. Bu yardım şu an geçim kaynağım ama yine de hazzı olmasa ben yarım kalırdım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder